Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Која е Александра Онил: Фустанот на нејзниот мал и непознат бренд Џил Бајден го носеше на инаугурацијата!

Новопечената прва дама на Америка Џил Бајден (69) ги изненади сите на инаугурацијата на нејзиниот сопруг Џо Бајден (78) со избирање фустан со потпис на њујоршкиот бренд „Маркаријан“, зад кој стои помалку познатата американска модна креаторка Александра О Нил.

Овој историски момент го претвори креаторот во најбараната личност на Google тој ден.

Додека гордо гледаше како Бајден дава заклетва, Џил го привлече вниманието во твид фустан кој го комбинираше со елегантно петролеј плаво палто.

Džil i Džo Bajden

Колку е почестена со одлуката на првата дама, напиша самата Александра на Инстаграм.

“Каква чест беше да ја облечам д-р Бајден за инаугурацијата. Чест ми е што бев мал дел од овој голем ден во историјата на Америка”, напиша дизајнерот на Инстаграм покрај фотографијата на претседателскиот пар.

Фустанот, украсен со кристали Сваровски и бисери, е направен по нарачка на нејзиниот тим од Њујорк во модната област Гармент Дистрикт, по што дизајнерката лично ги завршила парчињата во нејзиното студио.

Во изјава за медиумите, дизајнерот рече дека сината боја е намерно избрана затоа што „симболизира доверба, самодоверба и стабилност“, кои на Америка ѝ се очајно потребни во моментот.

На денот на инаугурацијата, нејзиното име се појави на сите портали и во сите весници во светот, а тоа е сонот на секој дизајнер. Благодарение на Џил Бајден, нејзиниот млад бренд во развој е во подем.

Александра Онил успешно плива во модните води уште од основањето на нејзиниот бренд во 2017 година, но пошироката јавност само што слушна за неа.

Сепак, ова не е прв пат да облече респектабилна личност. Нејзините креации ги носеа актерките Кери Вашингтон, Лора Дерн, Кејт Хадсон и Енди Мекдауел, како и пејачката Лизо.

Aleksandra Onil

Онил ги започна своите први чекори во дизајнот на само 10 години. Нејзината баба ја научила да шие додека растела во руралниот дел на Колорадо.

“Ноќе, кога ќе ги исклучевме сите светла во куќата и ќе погледнавме надвор, можеше да се види само целосниот мрак и светлина на вездите на небото. Кога и да барав долго време, секогаш ќе гледав барем една ѕвезда што паѓа. Небото што го видов во мојата младост беше бесконечно и тоа е она што најмногу го сакав. Магијата на тие моменти од детството сè уште ме фасцинира, напиша таа на својата страница на брендот.

Околината во која пораснала го инспирирала името на брендот, кој го носи името „Маркаријан“ по „брилијантното групирање на галаксии“. Тоа е синџир галаксии именуван по советскиот астрофизичар Бенјамин Маркаријан.

Aleksandra Onil

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Една година откако бремена одеше на модната ревија на Шанел, Џиџи Хадид се врати од породилно отсуство на пистата за новата колекција на Версаче...

Fool Moon

Ако сакате интровертна личност, првата пречка да ве запознаат подобро е нивната срамежливост. Од таа причина, треба да имате повеќе разбирање од вообичаено, во...

Fool Moon

Добро е познато дека Марс не е „обична“ планета, затоа подгответе се за исклучително интересен период. На 4 март планетата Марс ќе биде во...

Cotton Club

Првата колекција на францускиот бренд, создадена под водство на новиот креативен директор. Во декември 2020 година, Клои ја назначи Габриела Херст за свој нов...

Advertisement