Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Костумите за новиот филм за Били Холидеј се дизајнирани ни помалку ни повеќе од – Прада!

Предлогот за соработка дојде од Ана Винтур

Hulu го претстави новиот биографски филм за Били Холидеј – The United States vs. Billie Holiday чија премиера се очекува на 26 февруари. Скоро 50 години од филмот Lady Sings the Blues во која главната улога ја толкуваше легендарната Дијана Рос, под палката на режисерот Ли Даниелс, познат по филмот Precious, ја раскажува приказната за џез-иконата каде обожователите, во тој период, ѝ се восхитуваат на нејзиниот уникатен глас, а во текот на кариерата била малтретирана кога одлучила да се бори против расизмот во Америка, и сето тоа, ќе биде раскажано од нов агол. Честа да ја толкува улогата во новиот филм за Били, ѝ припадна на младата пејачка на Р’н’Б, Андри Деј.

Во новиот филм се зборува за извонредниот живот на музикалната дива, зависник и активист, која била пред своето време. Живеела бескомпромисно, се облекувала како успешна жена како што ѝ била, за тоа се погрижиле дизајнерите кои ѝ шиеле блескава облека, која станала популарна неколку децении подоцна. Таа започнала да носи гарденија, што стана нејзин заштитен знак. Дизајнирањето на костуми кои би помогнале во отелотворување на сложениот лик на Били Холидеј, да се држат до историските факти, но истовремено да остават силен впечаток на висока мода, не била лесна задача, па затоа Ана Винтур скокна да му помогне на режисерот и ја предложи Прада.

Тимот на Прада дизајнираше девет костуми, а дизајнерот на костуми Паоло Ниду соработувал со нив пребарувајќи ги архивите на Прада. Бидејќи колекциите на Прада честопати беа инспирирани од 40-тите и 50-тите години на минатиот век, тие имаа богат материјал од кој може да инспирираат, па затоа комбинираа елементи од различни колекции, но се однесуваа на вистински, документирани алишта на Били.

Со нетрпение го очекуваме филмот и гледаме краток вовед од она што можеме да го очекуваме во трејлерот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во последниве години, гоџи бобинките брзо ги освојуваа европските и американските пазари. Тие доаѓаат од Хималаите, каде што се јаделе со векови, но исто...

Fool Moon

Нетфликс објави официјален трејлер во кој се најавуваат исклучителни проекти за 2021 година. Големите филмски sвезди пристигнуваат на малите екрани, а од нив се...

Four Seasons

New River е кањон околу истоимената река во јужна Западна Вирџинија, која во декември 2020 година беше прогласена за 63-ти Национален парк и резерват...

Green Tea

Совети за лесно слабеење и регулирање на апетитот – витка линија без диета! Во книгата „Вие: ослабете“, лекарите Мехмет Оз и Мајкл Роизен нудат...

Advertisement