Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

КОИ СЕ ОМИЛЕНИТЕ ПАРФЕМИ НА ЗЕНДАЈА, КАЈА ГЕРБЕР И ЏИЏИ ХАДИД? Вака мирисаат некои од најпознатите ѕвезди на денешницата…

Christian Dior рече дека „парфемите се последниот „допир“ на женскиот стил“, а кои парфеми ги носат стилските ѕвезди – Рози, Џиџи, Бела, Селена, Каја, Хејли и Зендаја?

Познатите трендсетерки редовно не воодушевуваат со своите модни комбинации, а нивниот вкус не е ништо помалку исклучителен кога станува збор за мирисот што го оставаат зад себе, бидејќи понекогаш е многу помоќен од самиот стајлинг.

Рози Хантингтон-Вајтли не ја крие опсесијата со парфемите од Byredo, а омилен ѝ е Gypsy Water, унисекс мирис кој се карактеризира со дрвени ноти. Основата се состои од сандалово дрво, ванила и амбер средните ноти се борови иглички и темјан, а горните ноти се лимон, бергамот, бибер и смрека.Сепак, тоа не е единствениот парфем што го користи – затоа што оној што ѝ буди омилени спомени е Jo Malone Lime Basil&Mandarin, кој ја потсетува на нејзината мајка и баба. Овој цитрусен унисекс парфем содржи ароми на лимета, мандарина, бергамот, босилек, мајчина душица, јоргован и ирис и пачули.

Вуди и цитрусни ноти ги сака и Џиџи Хадид, која секогаш се враќа на парфемот Acqua di Gioia. Нејзините горни ноти се Амалфи лимон и нане, средните ноти се јасмин, божур и црвен пипер, а основата е кедрово дрво, кафеав шеќер и смола од лабдан.

Од друга страна, нејзината сестра Бела Хадид е заштитно лице на мирисот на Versace Dylan Blue, овошно-цветен парфем со ноти на зелено јаболко, црна рибизла, праска, шипка, јасмин, но и мошус и пачули.

Овошни и цветни ароми носат и Зендаја, заштитно лице на парфемот Lancome Idole. Круша и бергамот како горни ноти, рози и јасмин го формираат срцето, а мошус и ванила ја формираат основата на овој парфем, кој го сака младата модна икона.

Манекенката и ќерката на познатиот супермодел Синди Крафорд, Каја Гербер, чиј стил го обожаваме, секогаш мириса свежо – парфемот Marc Jacobs Daisy Love, кој се отвора со овошни ноти на црница црница, има нежен мирис на лаванда во неговото јадро, сензуални ноти. од дрво и мошус ја формираат основата. Љубовта на Каја кон парфемите од оваа линија трае долго време – познатата манекенка изјавила дека првиот парфем што некогаш го поседувала бил Daisy.

Мирисите со потпис на ги сака и Селена Гомез која го одбира Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh, кој комбинира малина, грејпфрут и зелени тонови, цветното срце се состои од јасмин, дива роза, виолетова и личи, а основата е мошус, кедар и слива.

Познатата мода Хејли Бибер исто така сака ноти од личи и јасмин, во парфем кој ја опишува сензуалната и заводлива Парижанка, Ex Nihilo Fleur Narcotique. Горните ноти се бергамот, личи и праска, срцето е јасмин, цвет од портокал и божур, додека основата се состои од дрвенести ноти, мов и мошус.

Но, овој парфем не е единствениот што го користи Хејли, а таа откри дека еден од нејзините омилени е оној од линијата парфеми за познати личности – R.E.M. Ariane Grande, ориентално-сладок мирис кој содржи ароми на карамела, сол, смоква, дуња, лаванда, цвет од круша, тонка и сандалово дрво и мошус.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement