Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Кожна јакна: Историјата на едно од најбунтовните модни парчиња

„Tell me about it, stud“, вели Оливија Њутн-Џон со заводливо дрзок глас, издувајќи го чадот од цигара што ги заобиколува нејзините прекрасни кадрици, потполно свесна за шокот што го предизвика нејзината ненадејна трансформација од светец во бунтовник, во тревникот на забавниот парк полн со деца од училишните ходници. Во придружба на свиркање на непослушни момци со прецизно залижани фризури, неверувањето на скромно облечени ученички со сатенски машни во косата и парализата на лицето на Траволта поради што едвај ги свитка усните: „Сенди!“, Оливија во култната сцена на „Брилијантин“ изгледа проклето добро, толку добро што нејзиниот избраник, целосно зашеметен, паѓа пред нејзините црвени потпетици како да е срушен. Сцената со врвната заводничка во кожа сè уште го забрзува пулсот, но не треба да заборавиме дека култната музика ги тематизира педесеттите години, кога женската мода беше прилично скромна, а кожните јакни ги носеа само озлогласените членови на мото-банди на работ на законот и деца кои изгледаа како bad boy Џејмс Дин. Кожната јакна на до неодамна слатката и невина Сенди е симбол на бунт, моќ и дрскост, симбол на нешто забрането, и затоа неверојатно привлечно, парче позајмено од машка гардероба, од фраерите, оние за кого грижливите родители ги предупредуваа своите ќерки во нежните тинејџерски години. Но, тоа беше поинакво време.

Кожените јакни денес се насекаде, ги преминаа сите бариери, престанаа да бидат униформа на бунтовни членови на субкултури, се искачија на модните писти и влегоа во класичната лига, задржувајќи само мала трошка бунт. Денес, кожените јакни се толку популарни, широко распространети и прилагодливи на различни стилови што веќе долго време ги нарекувавме безвременско парче, очекувајќи само мала промена од сезона во сезона, било да се направени од вистинска кожа или материјали што ја имитираат. Трендовите доаѓаат и си одат, но кожната јакна е секогаш таму. Но, овој моден весник на пролетта има во своите шевови бурна и богата историја што мина далеку од борбените авиони, преку грбот на мото-банди, фетишисти, подземни лгбт групи, бројни субкултури и нивни музички и филмски херои сè до модните писти и off-duty аутфити на модели, за на крајот да стигне до мејнстримот, каде што кампува како симбол на безвременска класика, која никој повеќе не ја доживува како дрска или забранета.

Кожната јакна ја започна својата одисеја како функционална облека. За време на Првата светска војна, германските воени пилоти сè уште носеле црни кожни јакни со ремен и со двојни гради како дел од униформата што ги загревала во студените пилоти на борбени авиони. Но, вистинската приказна за кожната јакна започна да се пишува само малку подоцна. Кога, во 1913 година, Ford T Model T започна да ги затрупува веќе загушливите улици во Њујорк, двајцата браќа тргнаа во заедничка потрага да го исполнат американскиот сон. Синовите на руските имигранти, Ирвинг и Џек Шот, започнаа модна авантура во нивниот подрум на источната страна од Менхетн, шиејќи мантили што ги продаваа на некогаш популарен метод од врата до врата, во обид да ја развијат својата идеја од милион долари. И покрај напорот и визијата, мантилите не му обезбедија на семејството Шот дожд од пари. Ирвинг Шот ја најде златната вена дури во 1928 година кога Бек Индустри, тогаш дилер на Харли-Дејвидсон, го ангажираше да дизајнира јакна за мотоцикл што ќе издржи екстремни временски услови на отворен пат и ќе ги ублажи повредите во случај на пад од мотоцикл. И, како што обично се случува со големи пронајдоци, малата сијаличка на генијот го најде патот до решенија што подоцна ќе бидат на списокот на ретката историја на модата. Заинтригиран од нарачката, Шот, по многу пребарувања за идеално решение, најде инспирација во униформата на германските воени пилоти, но тој многу го скрати креирањето на кожата и додаде револуционерен моден додаток – патент. Јакната го добила името Перфекто по омилената пура на Ирвинг и – ѕвездата се роди! Бек Индустри во тоа време им го продаде на моторџии за цена што сега е неразбирлива, 5,50 долари и многу брзо стана симбол на слободата, авантурата и животот на работ, сето тоа го прави гориво за љубителите на брзината на две тркала.

Вниманието на САД се префрли преку езерцето во 40-тите години на минатиот век, а исто така и Шот, кој создаде кожна јакна Б-3 за американското воено воздухопловство во раната Втора светска војна, подобрена верзија на постари јакни што ги носеа пилотите во отворен кокпит, дополнети со облога од овча кожа и јака што може да се прицврсти со ремен за да се задржи топлината. Јакната беше полн погодок, а Шот потпиша неколку многу профитабилни договори. Во следните шеесет години, Шот ја облекуваше американската морнарица во палта, военото воздухопловство во кожни бомберки, а полицијата во моторџиски јакни. Перфекто возеше на крилјата на слободата за време на војната, трчаше по отворени патишта, но Шот сепак ја продаде својата кожена моторџиска јакна на многу тесна, ограничена публика. Приказната доби драматичен тек во 1953 година, кога еден млад холивудски одметник, Марлон Брандо, помина покрај неговите филмски екрани со својот мотор, претставувајќи го неостварливиот Џони Стаблер во „The Savage“. Непогрешно убав и непобедливо кул, Брандо бркаше милји бескрајно долги американски автопати без да се грижи за законите или здодевните правила. Неодоливото лошо момче од педесеттите години, во јакна со моторцикл „Перфекто“ со ѕвезди на еполети и извезеното име Џони на неговото рамо, стана симбол на потполно нова контракултура која ја славеше нагласената мажественост и идолизираше озлогласените банди бунтовници на мотори. Се подразбира дека неодоливиот Брандо предизвикал масовна хистерија со неговиот карактер и изглед. Девојките врескаа воодушевено од глетката на ова привлечно, но „забрането“ момче, додека момчињата се обидоа да го имитираат со цел да го зголемат притисокот врз загрижените родители и да ги освојат најдобрите женски од училишните ходници. Продажбата на јакни Perfecto се искачи на невидени височини, за наскоро опасно да опадне.

Преплашени од растечкиот бран на бунт и ненадејните фраеро кои одеа рака под рака со вперен среден прст кон системот и безглаво дивеење на моторите, многу училишта ширум САД забранија носење кожни јакни. Само една година подоцна, холивудскиот омилен и врвен симбол на тинејџерската култура на лошо момче, Џејмс Дин, го загуби животот јурејќи во своето Порше. Иако не носеше кожни јакни во филмовите, неговиот лик остана врежан во колективната свест токму со кожената јакна Perfecto на рамениците, која наводно никогаш не ја соблекол приватно. Ненадејната смрт на Дин го обвитка светот во превез на тага и ја направи неговата фигура на „бунтовник без причина“, како и неговата кожна јакна, бесмртна. Популарноста на таа јакна е повторно катапултирана во рајот. Американскиот сон од подрумот во источен Менхетн стана реалност.

Во текот на 50-тите години на минатиот век, малку жени носеле кожни јакни, а оние, иако имале повеќе женски линии, секогаш доаѓале во комбинација со непожелен, машки лош став. Онаков каков што Сенди го играше во „Брилијантен“ по маестралната трансформација во бунтовник. Кожната јакна доби многу поголема популарност во женската гардероба во текот на 60-тите години на минатиот век кога субкултурата на мода се прошири низ Велика Британија. Лизгајќи се по улиците на своите веспи, момчињата и девојчињата го прифатија изгледот на Брандо за да ги разнишаат општествените норми и да ги негираат наметнатите кодекси на облекување за кои се залагаат нивните тврдоглави родители. Кожната јакна се здоби со култно следење на улица, симболизирајќи ја слободата и младоликиот отпор, и во раните 1960-ти, за прв пат во историјата, се најде под центарот на вниманието на високата мода. Ив Сен Лоран, тогаш 24-годишник кој дизајнираше за Диор, инспириран од субкултурата „beatnik“, ја создаде првата интерпретација на висока мода на моторџиска јакна. Додуша, женската јакна изработена од алигаторска кожа со крзно на полите не го воодушеви менаџментот на модната куќа, а исто така пропадна и во очите на критичарите.

Кожната јакна продолжи да живее на маргините на популарната мода со децении. Движењето рокенрол ја направи кожната јакна во униформа, а исто така и панк субкултурата што, веќе познатиот симбол на младите бунтови, го направи уште повеќе „непослушен“ со додавање шилци, навртки и ланци на неа. Badass стилот кој не се грижи за правилата на конзервативното општество го негуваа многу музички ѕвезди како Рамонс, Секс Пистолс, Дуран Дуран и многу други, а особено под лупата на јавноста беа женски субверзивни икони како Деби Хари или Џоан Џет кои присвојувајќи типично машки облека и бунтовен став, феминистички ја промовираа еднаквоста. За многумина, кожената јакна стана не само дел од стилот, туку и неопходен дел од идентитетот. Фронтменот на „Секс пистолс“, Сид Вишс, изјави дека сака да биде закопан во неговата кожена јакна, истата што ја носеше на фотографијата направена од полицијата по апсењето за наводното убиство на тогашната девојка Ненси Спунген.

Во 1980-тите, и крајната кралица на провокацијата, Мадона, носеше кожна јакна, пеејќи ја „Papa Don’t Preach“. Но, откако светот ги преживеа декадентните осумдесетти, добра доза на шок се изми од кожната јакна и престана да биде симбол на животот на работ на законот и лоши момци кои сакаа да бидат одметнати бунтовници како Марлон Брандо и Џејмс Дин. Кожната јакна беше насекаде во 90-тите години на минатиот век – од музички спотови, преку филмови до ток-шоуа доцна во ноќта со досадни соговорници. За да не заглави во доменот на застарен кич од некои минати времиња, кожената јакна ја спаси гранџот, кој одеше рака под рака со хероин-шик естетиката на модната сцена и неговата кралица Кејт Мос што ја носеше како дел од нејзината вообичаена, ноншалантна униформа надвор од должноста. И сè друго е историја. Некогаш озлогласена и лудо субверзивна, кожната јакна стана мејнстрим. Во новиот милениум, таа се насели под превезот на безвременските класици и остави неколку културни и симболички значења во некои антички времиња напишани на правливите страници на историјата на модата – од борбени авиони, преку грбот на лоши момци, бројни бунтовни субкултури, па сè до музички и филмски херои за кои генерации тинејџерки врескаа во екстаза. Кожната јакна ѝ ја должи својата популарност на својата функционалност, но можеби во неа сè уште е вткаена мала доза мистика, мал зрак бунт, тој среден прст на системот што ја прави толку проклето привлечна.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Големите кардигани станаа омилена облека на ѕвездите. Есента е сезона на кардиган. Но, додека се движиме кон зимата, пријатниот дел од гардеробата ги менува...

Cotton Club

По кратка пауза поради коронавирусот, Меланија Трамп повторно му се придружи на сопругот на претседателската турнеја. Како и секогаш, таа го поддржа својот сопруг...

Cotton Club

Комбинациите на облека на sвездите на уличниот стил имаат многу да ни кажат за модата и трендовите секоја сезона, а тоа не се однесува...

Fool Moon

Серијата „Сексот и Градот“ својата прва епизода ја емитуваше за 6 милиони гледачи ширум светот на 6 јуни 1998 година. Со текот на времето,...

Advertisement