Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Како TikTok го менува модниот свет

ТикТок, кинеска платформа за социјални медиуми, со над две милијарди корисници, во ова време на карантин е виновна за виралните видеа за кореографија што се проширија од таа апликација на другите социјални мрежи.

Во прилог на заразни танцови движења, на неа се објавуваат кратки видеа (од 3 до 60 секунди) со различни содржини – од музика во која корисниците ги покажуваат своите таленти до духовити социјални коментари, а некои од поистакнатите корисници веќе достигнале статус на ѕвезда во реалниот живот.

Модната индустрија полека го препознава огромниот потенцијал на толку голема база на клиенти. Уште во 2019 година, Бурбери го лансираше #TBChallenge во кој учесниците треба да го дизајнираат логото на Томас Бурбери со свои раце, а го видоа над 100 милиони луѓе. Coach на апликацијата ја истражува привлечноста на ASMR со објавување на звуците на втиснувањето на нивното лого.

Еден од познатите вирални предизвици на TikTok за How to Be a Gucci Model е лансиран од самите корисници, пародирајќи ја модната кампања на Gucci со комбинации од сопствената гардероба, а самиот бренд лесно ја прифати шегата на своја сметка споделувајќи некои од стиловите на своите социјални мрежи и најавувајќи соработка со на некои од избраните TikTokers за идните проекти.

Во модниот месец септември, до 8 октомври, брендовите како Сен Лоран, Прада, Луј Витон и ЏВ Андерсон ја искористија платформата ТикТок за да ги донесат своите нови колекции пред широката публика и да ги прикажат во живо.

Како понатаму ќе се развива овој моден судир на светови, останува да видиме. Дали директните видеа на TikTokers создадени со малку или без ресурси ќе влијаат на инаку полираната медиумска содржина на големите брендови со нивната естетика или дали големите ќе ги истиснат малите, останува да видиме, но никој не може да негира дека има голема креативна енергија и потенцијал во непознатото.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Есенскиот шопинг е како утешна награда: денот е скратен како миење на 90 степени, но хеј, погледнете ги новите палта! Температурата паѓа од час...

Cotton Club

Живанши стана хит на Инстаграм во последните неколку дена со серија фотографии од новата колекција, која беше претставена од инфлуенсери од светот на модата,...

Route 66

Со задоволство ве информираме дека во оваа, 2020 година, брендот Range Rover го слави својот 50-ти роденден и по тој повод воведува специјално издание...

Green Tea

Предупредување: откако ќе го прочитате овој текст, би можеле да се оддалечите од вашиот мобилен телефон – со гадење 🙂 Бидејќи, гаџетите (мобилни телефони,...