Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Како да ја исушите и стилизирате косата за подобар волумен

Едноставни животни трикови!

По миењето, под тежината на водата, влакната на косата стануваат потешки, што го прави волуменот на коренот да исчезне. Не заборавајте да користите термичка заштита пред сушење, за да не се прегорат вашите прекрасни кадрици.

Пред сушење, ве советуваме да нанесувате специјални спрејови и лосиони за волуменот на косата – тие навистина работат. Побарајте ги зборовите „texture, hold i thickness“ на пакувањето. Но, не заборавајте дека голема количина на производ не е секогаш добар, особено кога се нанесува на коренот на косата.

Не претерувајте со масла – изберете лесни текстури.

Нежно исчешлајте ја косата додека ја сушите. Подобро е прво да ја исушите косата 80-90%, а дури потоа да користите четка. Патем, обидете се да не го чешлате коренот на косата, туку само краевите – во некои случаи ова дава дополнителен волумен.

Исушете ја косата така што фенот треба да биде над четката за сушење, а не под неа, ова може да помогне во кревање на корените на косата.

За поголем ефект, држете ги насоките подигнати, „оддалечени“ од главата под агол од 45 ° – на овој начин го сушите коренот на косата. Обидете се да фенирате на највисока температура и средна брзина за да спречите косата да лета странично или да се витка.

И, се разбира, не заборавајте на стариот добар метод на сушење на косата наопаку – секој тоа добро го знае и функционира беспрекорно.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не толку одамна, американскиот бренд Rowing Blazers го лансираше легендарниот џемпер „Принцеза Дајана“ со слатки овци. Не е тајна дека Лејди Ди била икона...

Fool Moon

Ако го обожававте филмот Титаник, секакo не заради трагедијата, туку заради искрената љубовна приказна на Роуз и Џек, или цел живот сонувавте дека ќе...

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...

Fool Moon

За разлика од другите хороскопи, бурманскиот хороскоп се потпира на денот во неделата кога сте родени наместо на годината. Астрологијата постои скоро онолку време...