Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Италијански минимализам во новата колекција на Emporio Armani

Armani останува верен на самиот себе.

Минатиот февруари, на самиот почеток на светската сага за коронавирус, Giorgio Armani беше првиот што реши да го одржи својот приказ зад затворени врати, во формат во живо. Во тоа време, сè уште изгледаше избрзано. Сепак, настаните во следните шест месеци покажаа дека овој потег е пророчки – малку подоцна, апсолутно сите го сторија тоа, но со сила, не доброволно. И иако животот се чини дека полека се враќа на својот поранешен курс, а колегите од Милано, Armani, веќе се осмелија настаните да одат во „живо“, каде самиот тој одлучил засега да не го ризикува здравјето на модната јавност и одржа онлајн презентација на пролетната колекција Emporio Armani пролет/лето.

Можеме само да се надеваме дека историјата нема да се повтори, но само времето ќе покаже. Во меѓувреме, можеме да ја оцениме новата колекција на помладата линија Armani. Како и повеќето дизајнери оваа сезона, тој одлучи да ја направи многу чиста, лаконска и лесна – во духот на нашите надежи. Сепак, за Armani, сите овие карактеристики не се воопшто нови. Чистотата на линиите, монохроматските, безвременски класици и совршеното кроење се постојаноста на обете брендови. Точно, силуетата како целина стана многу мека и помалку структурирана. Се појавија голем број на проѕирни и трепетливи ткаенини. Деликатниот сјај на некои одела укажува на јасна употреба на високотехнолошки ткаенини – исто така новина за обично доста конзервативна марка.

Па, оние кои долго време ја следат работата на Armani, ќе се изненадат што практично нема омилени капи во колекцијата – само еднаш ќе се појават два модели со црно-бели беретки. Ако веќе се случија промени дури и во воспоставениот координатен систем Emporio Armani, тогаш навистина најдовме пресвртница во историјата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Мажите родени во хороскопскиот знак на Скорпија се познати како најхаризматични и најфатални. Штом се заљуби во нив, животот на жената веќе нема да...

Fine Living

Во близина на пустината и на неколку километри од раздвижениот живот на Дубаи, има луксузнен и импресивен Royal Mirage, со потпис One & Only…...

Cotton Club

Дизајнерскиот тим на Алесандро Микеле во улога на модел. Пандемијата се покажа како многу чуден период за модната индустрија, со огромни пресврти, компромиси и...

Fool Moon

Централната библиотека во Хелсинки, љубезно наречена „Oodi“, е објект вреден 98 милиони евра. Истражувањата покажаа дека секој Финец изнајмува повеќе од 15 книги годишно....

Advertisement