Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Иконични смокинзи и долна облека во колекцијата на Saint Laurent Resort 2021

Веќе разбравме: во блиска иднина, не можеме да се скриеме од алузии на темата домашна облека, сакале или не.

Откако ги поминаа скоро сите можни варијации на оваа тема, дизајнерите започнаа да бараат посуптилни и пограциозни варијанти – за среќа, многу од нив се доста успешни во тоа. На пример, Ентони Вакарело, кој можеше убаво и духовито да ја цитира нашата облека за карантин за работни повици на „Зум“, притоа задржувајќи ја естетиката на куќата на Сен Лоран.

Неговата нова колекција Resort 2021 идеолошки ја продолжува темата пролет-лето што направи многу врева на социјалните мрежи во декември (зошто да не – дали често гледате модели како шетаат по песочни дини во пустина?) овој пат немаше убава модна ревија, но облеката го заслужува нашето внимание.

Креативниот директор ги состави елементите предодредени да дадат wow ефект: долна облека наместо облека, свежо читање на иконскиот смокинг (може да се завидува само на таков беспрекорно остар рез), внимателно наведување архиви (претежно од колекциите од 60-тите и 70-тите години на минатиот век) и комбинација во која многумина веќе се за inубија – елегантна свилена блуза со лак, подолу – заводливи гаќички од тантела. Генерално, оваа колекција во голема мера изгледа како еден вид колекција на вечни хитови на Сен Лоран – сè што не тера да го сакаме култниот бренд.

Иако изгледот е претставен во црно-бело, од разиграните дезени на ткаенината е јасно дека треба да има многу бои. Што е прилично невообичаено за Вакарела, која обично претпочита монументална строгост. Но, тоа е многу коректно и природно за Сен Лоран: како што знаете, самиот Сен Лоран беше феноменален колорист. Па да бидеме сигурни: дизајнерот има уште неколку неискористени трикови во ракавот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Покрај квалитетот на материјалот и кројот, и бојата е важна и при изборот на облека. Трендовите кога станува збор за боите не се менуваат...

Fool Moon

Барате нова љубов, но не знаете кој знак ќе ги исполни вашите очекувања? Дозволете ни да ви откриеме кои се трите најромантични хороскопски знаци...

Four Seasons

Научниците со години истражувале дали ќе биде можен живот на Марс. Кога Rover Perseverance на NASA безбедно ја допре површината на Црвената планета на...

Green Tea

Постои раширено верување дека е потребно да се јаде јаболко секој ден за здраво тело. Во земјите што зборуваат англиски јазик, постои дури и...

Advertisement