Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Изложба од соништата на CHRISTIAN DIOR за 2021 година

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк. Настанот ќе трае од 10 септември до 20 февруари 2022 година.

Со оглед на тоа што Париз беше преземен од „Недела на мода“ или NYFW, сетовите што го одземаа здивот за модните ревии. Оној што пишува историја, сепак, е посветен на Диор.

Претходно оваа година, беше посветена на легендарната модна икона преку нејзината колекција Висока мода пролет / лето 2021 година. Мистеријата што ја опкружува креацијата на Диор мода лежи на наследството од длабокото знаење за savoir-faire.

Според WWD, креативниот директор, Марија Грација Чиури, разви серија ансамбли кои ја одразуваат страста на Диор за читање тарот. Преку извонредните брокати, рачно обоена облека и ситни везови, Куќата на Диор се потврдува како гигант во светот на Високата мода.

Друго големо посветување што се случува е лансирањето на изложбата „Дизајнер на соништата“. Тоа ја означува првата голема изложба во Њујорк посветена на Диор, од ретроспективата во 1996 година, во Музејот на уметност Метрополитен.

Изложбата ја истражува 70-годишната историја на куќата преку 300 облеки, фотографии, видеа, скици, додатоци и парфем-ефемера, зголемени со уметнички дела од колекцијата на музејот.

Ќе бидат изложени архивирани фотографии, видеа, скици, уникатна 31-инчна модна кукла на Диор и облека што климнуваат на секој изглед што ја дефинирал етикетата. Ова ја вклучува иконската колекција „Нов изглед“ на Кристијан Диор, која првпат дебитираше на пистата во 1947 година.

Според Fashion Week Daily, посетителите исто така ќе бидат привлечени кон тоалетна соба, почит кон ателјеата на Диор, проследено со големото финале: трансформиран Суд за убави уметности, кој ќе личи на маѓепсана градина. Тука ќе бидат сместени историски парчиња што ги носеа познати личности како Грејс Кели и Џенифер Лоренс.

Кога ги изговарате зборовите: „Кристијан Диор“ веднаш ви се создава асоцијација за : француски, мода, луксуз и убавина.

Одсекогаш секоја жена посакувала облека на Кристијан Диор. Всушност, тие сѐ уште го прават тоа.

Во 1906 година, Диор отвори своја модна куќа и направи револуција во модата со својата прва колекција: „Нов изглед“.

Познато е дека сите негови техники едноставно ја истакнуваат нивната женственост и ја слават нивната убавина.

Во 1950 -тите, Диор стана најпознатиот моден бренд во историјата откако дизајнираше за ѕвезди како Грејс Кели, Рита Хејворт, па дури и војвотката од Виндзор.

Неговата империја напредуваше врз основа на луксузни производи подготвени за носење. Од ракавици, чорапи, парфеми, капи, па дури и корсети.

По неговото полагање во 1957 година, неговиот асистент, Ив Сен Лоран, го презеде бизнисот и стана најмладиот кутуер во светот, на возраст од 21 година.

„Елеганцијата мора да биде вистинската комбинација на различност, природност, грижа и едноставност. Надвор од ова, верувајте ми, нема елеганција. Само претензија “

Денес, Диор го контролира и претседава францускиот бизнисмен, Бернар Арно, кој исто така е на чело на LVMH, најголемата луксузна групација во светот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement