Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Светскиот Ден на животните во новата кампања на Stella Mccartney

Stella McCartney ни претставува фантазија во нејзината есенска кампања, наречена Our Time Has Come…

Британската модна дизајнерка го ангажирала почитуваното фотографско дуо, Mert & Marcus, за да фотографираат животни кои го истражуваат Лондон. Облечени во најдобрите парчиња од есенската колекција со потпис на славниот дизајнер, мечки, птици, кучиња и кенгури тргнаа во авантура низ улиците на британската престолнина.

Кампањата ја шири и пораката на Humane Society International, која повикува на забрана за трговија со крзно на глобално ниво. Од јакни со перја, до широки панталони, сите модели чиј дизајн и креација ги потпишува Stela се „cruelty-free“.

Вегански чанти, како моделите Falabella и Frayme, се украсени со ланци и доаѓаат во предимензионирани стилови. Покрај фотографиите, дел од целата приказна е и краток документарен филм со комичарот Давид Валијамски во улога на наратор.

„И, иако оваа кампања е смешна, сакам да решам сериозен проблем – забрана за употреба на крзно. Без разлика дали се продава во Европа или во светот, употребата на крзно е варварска практика која не познава граници. Мојата животна мисија е да ја разбудам совеста во модната индустрија. Горда сум што соработувам со Humane Society International, со цел подигање на свеста. Ве поканувам и вие да ни се придружите“, изјави славната модна креаторка.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement