Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Големото враќање на трендот во 90-тите: Сина сенка за очи

Дали сте подготвени да скокнете во временската машина?

Популарноста на сината сенка потекнува од времето на Викторија, кога малку сино на очните капаци се сметаше за исклучително привлечно и знак на невиност и чистота на срцето. Оттогаш, сината сенка за очи постојано се враќа во мода и повторно оди во заборав, а последен пат ова се случи во 90-тите години.

Не сите жени го сакаа овој тренд, но експертите за убавина тврдат дека ќе доживее големо враќање на сцената. Сината сенка за очи е одлична за жени со исклучително светло или темно потекло, платина или темна коса и жени со кафеави или сиви очи, но ако мислите дека не сте доволно вешти со четка, секогаш можете да побарате стручен совет.

Еве осум начини да носите сина сенка за очи:

  1. Во средината на окото

2.Наместо туш за очи

3. На т.н. водна линија на окото

4. Две сини нијанси

5. „Smokey eyes“

6. Над целиот горен очен капак

7. Нацртани рабови

8. Драматичен ефект

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...