Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Големи јакни, гумени влечки и витамински бои во колекцијата Louis Vuitton Pre-Fall 2021

Тешките времиња бараат светла облека – очигледно ова го имал во предвид Никола Гескиер при креирањето на новата колекција pre fall 2021. Пресудете сами: колекцијата пролет/лето на модната куќа стана своевидно размислување на дизајнерите на оваа тема на политиката. (Дуксерот со натпис „Гласај“ не се појави без причина – непосредно пред веќе завршените избори во Америка). Но, овојпат Гескиер одбил да ги изучува таквите сложени теми.

Немојте да мислите дека облеката во новата колекција се покажа како премногу несериозна или едноставна. Напротив: се покажа, во најдобрите традиции на Гескиер, духовит, ироничен и многу во духот на времето (што е сега поважно од кога било). Дизајнерот одлучи да се воздржи од социјални изјави и се сети дека модата е еден од најпознатите начини на бегство. И во тешки времиња како сегашноста, тоа може да помогне и да поддржи – па зошто да не го искористите тоа?

Во новата сезона, Гескиер дејствувал не само како дизајнер, туку и како фотограф: за доброто на свежиот изглед, застанал зад камерата и ја фотографирал својата девојка, актерката Стејси Мартин, со зачудувачката убавина во еден француски замок.

Постојат многу алузии на темата спорт и омилени 80-ти: лесни јакни, панталони со широка ногавица, шорцеви, бомбер јакни, па дури и гумени рамни влечки што веќе се појавија во колекцијата пролет-лето (и во сите модерни извори на Instagram), тврдејќи дека се главните обувки на пост-карантинската ера. Се разбира, има многу свежи, весели „витамински“ бои, како што ги нарече самиот Гескиер. Ги комбинираше и создаде најнеочекувани композиции со помош на блок бои, што ризикува да стане голем тренд во многу блиска иднина.

И ние не сме против тоа: ако агендата за вести предизвикува само вознемиреност и тага, нека модата барем не спаси од меланхолија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Вештачката интелигенција создала композиции во стилот на музички легенди кои починале на рана возраст. Иницијативата „Lost Tapes of the 27 Club“ е во сопственост...

Route 66

Количината на егзотични автомобили што можете да ги видите напуштени во Дубаи е едноставно неверојатна… Некои од најуникатните автомобили во светот, ретко можат да...

Green Tea

На што треба да обрнете внимание и како да ја поправите ситуацијата? На многумина од нас им недостасуваат одредени витамини и минерали во организмот....

Cotton Club

Белата маица athlete е парче облека што може да се носи во секое време од годината. Сепак, генерално, сите се навикнати да ја носат...

Advertisement