Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Виртуелна прошетка низ 100 години историја: Погледнете ја новата архива на Gucci

Палатата од 15 век е новиот дом на Архивата Гучи, кој може да се погледне на Интернет

Стогодишниот моден бренд го прославува својот голем јубилеј оваа година на различни начини, а еден од нив е преселбата на богатата архива во реновираниот Палацо Сетимани во Фиренца.

Палатата лоцирана во Олтрарно во областа Санто Спирито е во сопственост на Гучи од 1953 година и служеше како фабрика, работилница, изложбен салон и сега архива чија цел не е носталгија, туку да ги сними промените стилови и да го одржува материјалното наследство во живот, денес и во иднината.

,,Мојата задача беше да вратам многу предмети дома, на семејството. До место што го чува минатото, но е мост кон сегашноста. Старата зграда е жив организам. Како и модата” – рече директорот на креативната куќа Гучи, Алесандро Микеле. Палатата може да се разгледа како и некои култни парчиња од архивите да бидат подобро познати на виртуелна обиколка на архивите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Green Tea

Резултатите од истражувањето се многу интересни… Врската помеѓу мирисот и уживањето во храната е јасна и одамна е документирана. Но, дали некогаш ви текнало...

Cotton Club

Провокативниот бел фустан во кој пејачката се појави на црвениот тепих, предизвика поделени мислења, а кога станува збор за оваа креација, дефинитивно нема поделени...

Advertisement