Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Верувајте ни, ова ќе биде најпопуларната боја за коса во 2021 година!

Нашироко и долго пишувавме за фризурите што ќе бидат популарни во 2021 година. Секој веќе знае дека најбараните ќе бидат шишките, модерна верзија на фудбалер и планетарно популарен боб, кој со години не се симнуваше од врвот на листата на најпосакувани фризури. Но, прашањето што нè интересира е – која боја ќе биде најбарана во следните месеци?

Една од омилените бои за коса за есента 2020 година е црвената. Ова го потврдија бројни експерти за убавина кои не престануваат да зујат за тоа колку се популарни црвените нијанси меѓу трендсетерките, но и славните дами. Навестија пред две сезони кога ја забележавме оваа нијанса на ѕвездите од холивудската А листата како Зендаја и Ема Стоун.

‘Црвените тонови на косата се враќаат во мода од време на време, и со ваква боја дефинитивно ќе бидете во центарот на вниманието каде и да се појавите. Оваа боја дополнително ќе ве подмлади, секако ако е внимателно одбрана нијанса која ви ласка на тонот на кожата “, изјави познатата њујоршка колористка Кити Гелер пред година и пол.

Ладните и синкави нијанси, како што се цреша, бургунд и модар патлиџан, добро се комбинираат со синкаво-розова или маслинова боја. Топлите црвени нијанси, како што се бакар и црвеникаво-златна боја, се идеални за жолтеникав тен или праска и злато.

Една од нијансите што жените особено ќе ја сакаат во 2021 година е таканаречената „strawberry blonde“, што според експертите е една од водечките трендови во сезоната. Тоа е посебна нијанса на црвено плава боја што претставува комбинација на сина и портокалова боја, а водечките колористи тврдат дека се повеќе клиенти ја бараат оваа деликатна боја.

Без разлика дали вашата црвена коса е природна или обоена, Џош Вуд, експерт за боење коса и основач на Џош Вуд Боја, забележува дека правилната и редовна нега е важна со оваа боја на коса.

„Јас секогаш препорачувам да нанесувате хидратантна маска за коса еднаш или двапати неделно за да ја одржите бојата жива. Исто така, проверете дали сте купиле шампони кои не содржат сулфати кои ја оштетуваат бојата “, предупредува Вуд.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement