Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Вака се прави тоа: Tom Ford сериозно сфаќа што е тренд и веднаш делува!

Одржливата мода веќе не е само приказна и идеја, одржливата мода започна сериозно да се сфаќа и да се постапува во таа насока, а некои го разбраа значењето на оваа приказна малку подобро и побрзо од другите. Една од тие луѓе е одличниот Том Форд.

Не е прв пат да кога зборуваме за храброст и чекорење напред, Том Форд е прв и ризикува. Исто така, се чини дека сè уште не му недостасува храброст, но исто така препознава што може да стане сериозен тренд.

Добро познат дизајнер и креативен директор со повеќе од три децениско модно искуство, тој сигурно знае што прави кога на пазарот ќе пушти часовник направен од 35 пластични шишиња, иако можеби не изгледа како супер генијална идеја.

Имено, загрижен за фактот дека до 2050 година во океанот ќе има повеќе пластични шишиња отколку риби, славниот дизајнер денес лансираше еколошки рачен часовник, направен од 35 парчиња пластични шишиња.

И тоа не е сè.

Во исто време, Том започна социјално одговорен натпревар кој инспирира и мотивира – милион долари за развој на најиновативни модни алтернативи изработени од пластика.

Чекаме да видиме кој ќе го следи овој голем и храбар потег и прилично сме сигурни дека ќе ги има многу.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Или барем, не повторно. Мажите се во навистина тешка позиција, ако мислите малку подобро: општеството им наметна норми на кои тие строго мора да...

Fool Moon

Познатата сликарка Фрида Кало исто така напиша и стихови што ја допираат душата. Оваа песна најверојатно му ја напишала на својот сопруг Диего, а...

Fool Moon

Освен кога поинаку го бара некоја улога, Џорџ Клуни е познат по својата едноставна, кратка фризура и уредна брада. Во интервју за неделната утринска...

Fool Moon

Кога Џон Кенеди бил застрелан во Далас, крвта го распрснала розовиот комплет на неговата сопруга Џеки. Сепак, малку се знае за приказната зад овој...

Advertisement