Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Британската модна индустрија загуби еднa од своите најлегендарни модни дизајнери – Вивиен Вествуд почина на 81-годишна возраст…

Вчера, на официјалниот Инстаграм профил на брендот беше објавено соопштение во кое се објаснува дека дизајнерката починала, мирно и опкружена со своето семејство, во Клафам, Јужен Лондон.

Во текот на неколку децении од нејзината кариера, Вествуд ја дефинираше британската мода со нејзиниот ексцентричен дизајн, стил и еколошки активизам. Како што се наведува во соопштението, врвната дизајнерка починала мирно во својот дом опкружена со семејството. Нејзиниот сопруг Андреас Кронталер по веста за нејзината смрт изјави: „Ќе продолжам да дизајнирам со Вивиен во моето срце“.

„Вивиен продолжи да ги прави работите што ги сакаше до самиот крај, работејќи на својата уметност, пишувајќи ја својата книга и менувајќи го светот на подобро. Таа живееше неверојатен живот. Иновациите и нивното влијание во изминатите 60 години беа огромни и ќе продолжат и во иднина“, се наведува во текстот.

Вествуд е роденa во 1941 година во Тинтвистл, Англија. Во 1958 година нејзиното семејство се преселило во Хароу, кога таа се заинтересирала за модата со следење на курс за накит и сребрен прибор во уметничкото училиште, сега познато како Универзитетот во Вестминстер, но набрзо се откажала. Работела накратко како наставничка во основно училиште додека истовремено создавала свој накит и го продавала од тезга на патот Портобело. Вествуд го запознала својот прв сопруг Дерек Вествуд во 1962 година и се омажила за него истата година во венчаница што самата ја направила на 21-годишна возраст.

Вествуд стана надалеку позната во светот на модата во 70-тите по нејзините андрогени дизајни и маици со слоган. Нејзиниот активизам се пренесе на модната писта бидејќи не се двоумеше да расветли прашања кои ја интересираа, како што се климатските промени, преку нејзините колекции.

Во својата кариера, таа облече некои од најголемите имиња во модата и Холивуд, додека стана референтна точка за оние кои го сакаа панк движењето. Во нејзините први колекции таа ја дефинираше естетиката на панкот, изразувајќи ја генерацијата која бараше нов начин на изразување. Вивиен Вествуд со својот стил и личност со право го заслужи своето место во пантеонот на најпознатите модни дизајнери.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кајли Џенер блеска во новата кампања за очила на Dolce & Gabbana за пролет 2023 година. По стапките на нејзината сестра Ким Кардашијан, која...

Green Tea

Што се однесува до содржината на витамин Ц, кивито е далеку пред портокалот и ананасот. Покрај тоа, тој е богат со растителни влакна, кои...

Route 66

Раперот со најголема колекција на автомобили во светот има и вистинско уметничко дело во својата гаража. Снуп Дог минатата година наполни 30 години во...

Cotton Club

Не е тајна дека каде и да се појави, актерката и пејачка Џенифер Лопез секогаш е главна атракција. Познатата латино дива создаде сопствена линија...

Advertisement