Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Безвременски класици во новата колекција на Ralph Lauren

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња.

Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф Лорен изгледа го препозна ова расположение и успеа да го одрази брилијантно во неговата нова колекција есен / зима.

Ова е многу разумна, во најдобра смисла на зборот, облека – вистинска безвременска класика. Бели кошули, миди здолништа, панталони, тесна плетена облека – и ништо повеќе. Тука нема скриени значења и сложени импликации. Главниот извор на инспирација за Лорен беше јавањето коњ (еден од најголемите трендови на есента). Оттука – отпечатоци со коњи, зашиени јакни и панталони, како униформите на девојките кои се занимаваат со јавање. Повторно, ова е вечна модна тема.

Пандемијата влијаеше и на колекцијата со изгледот на пријатна трикотажа, особено меки спортски комплети од кашмир – нивната продажба е значително зголемена од очигледни причини. И, ова само ги потврдува раните шпекулации за неминовен развој на трендот на домашна облека надвор од домот – што значи дека во идните колекции треба да се очекуваат уште повеќе пижами, тренерки и меки палта.

Откако се навикнавме на оваа удобност за време на карантин, тешко дека ќе сакаме да се разделиме со меки ткаенини и опуштени силуети откако ќе се вратиме во вообичаениот ритам на животот.

Сепак, имаше и вечерен дел. На крајот од изгледот, има неколку импресивни фустани во стилот на Ралф Лорен, за кои веројатно веќе се редеа низа холивудски актерки и нивни стилисти (за среќа, започнаа да заживуваат големи настани со црвени теписи).

Особено ни се допаѓа кадифениот костум со ремен: малку помалку формален, но сепак многу елегантен. На крајот на краиштата, без оглед на социјалните настани во новата сезона, по продолжениот карантин, сите сакаме да се чувствуваме пријатно во меко кадифе и широки панталони во кои е многу поудобно отколку во тесен макси фустан со светки.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Славниот писател објави 25 „упатства за среќа“ на својот блог, врз основа на цитати од неговите познати книги како „Алхемичарот“, „Дневникот на волшебникот“ и...

Cotton Club

Не толку одамна, американскиот бренд Rowing Blazers го лансираше легендарниот џемпер „Принцеза Дајана“ со слатки овци. Не е тајна дека Лејди Ди била икона...

Fool Moon

Ако го обожававте филмот Титаник, секакo не заради трагедијата, туку заради искрената љубовна приказна на Роуз и Џек, или цел живот сонувавте дека ќе...

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...