Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Австралиска модна недела: По 26 години „плус сајз“ модели ќе чекорат на пистата

Минатогодишната австралиска модна недела привлече значителни критики за недостатокот на поголеми модели на пистата.

Австралискиот супермодел Робин Лоли ја откри својата инспиративна причина зошто се согласила да биде дел од првата модна ревија „plus size“ на австралиската модна недела што ќе се одржи следниот месец.

Новото шоу наречено „The Curve“ за прв пат ќе означи дека една од пистите на AFW ќе служи за модели од сите големини по 26 години постоење.

Ревијата ќе се одржи во четврток на 12 мај, а ќе се претстават дизајнери кои се занимаваат со големини од 12 до 26 (од величини 38 до 52). Лоли, која се појави на насловните страници на француски Elle, Marie Claire (Франција, Австралија), Cosmopolitan и Vogue Italia, откри што требаше да види на пистата.

  • Отсекогаш ја препознав неопходната потреба за различност на модните писти! Како тинејџер, се изгладнував со години за да го постигнам туѓиот глупав идеал! Сè што требаше да направам е да го прифатам здравјето над нивните желби. Но, мораа да направат и облека поголема од големината 6 или 0. Мило ми е што гледам дека се случува промена – напиша таа во својата објава на Инстаграм.

Основачот на Bella Management, Челзи Бонер, рече во изјавата дека шоуто има за цел да ја поттикне иднината на понудите со зголемена големина во модата.

  • Сакаме да обезбедиме моделите чија големина го одразува изгледот на повеќе од 80% од жените во Австралија да имаат можност да одат по пистата и да покажат дека жените од сите големини заслужуваат да бидат разгледани и прифатени како силна и финансиска демографска група во мејнстримот. модата.

Тие се надеваат дека ова ќе ја поттикне иднината на „плус сајз“ големини во модата и ќе ги слави дизајнерите кои ја прифатиле оваа мисија.

Различноста стана клучен збор за модната индустрија во последниве години. Но инклузивноста е посебна приказна. Во Австралија, многу дизајнери кои ги покажуваат своите колекции на модната недела не прават облека над големината 12 или 14.

Минатогодишната австралиска модна недела предизвика значителни критики поради недостигот на поголеми модели на пистата, а моделот Кејт Васли изјави дека разновидноста на големини на брендови не постои. По настаните од 2021 година, зборуваше и уметникот и модел Басџиа Алман, кој учествуваше на неколку модни ревии и се пожали на недостигот на различност меѓу моделите и облеката.

Ова е само еден од неколкуте важни чекори напред кога станува збор за славење и претставување на модата на модните писти. На овогодинешното модно шоу ќе биде прикажан и Adaptive Clothing Collective, ревија на модна писта која ја прикажува модата за лицата со посебни потреби.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement