• Сподели на:

Најдобрите ресторани на Халкидики

___

najdobrite-restorani-na-halkidiki-001.jpg

Летувањето не е целосно без добра медитеранска храна, грчка салата и морски плодови.

Затоа ви нудиме листа на топ 10 најдобри ресторани со највкусна храна која треба да ја имате предвид ако летувате во Грција.

Листата е направена од корисниците на TripAdvisor:

1. Ouzeri Tsapari, Пефкохори

Тука ќе најдете медитеранска, грчка и морска храна, и тоа за релативно ниски цени.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-01.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-02.jpg

2. Ouzerie, Сани Бич

Локал каде може да ги задоволите сите сетила. Почнувајќи од храната, па сè до амбиентот и погледот, овој ресторан е наменет за оние со истенчен вкус.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-03.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-04.jpg

3. Mouragio, Геракини

Местото каде не може да одите, а да не пробате морска храна. Амбиентот во оваа таверна е посебно романтичен навечер, кога може да вечерате под пригушено светло на зелената тераса.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-05.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-06.jpg

4. Ammos Restaurant, Сани Бич

Ресторан кој може да се пофали со европска, медитеранска и грчка кујна, а амбиентот е прекрасен во било кој дел од денот. Вечерата на зајдисонце тука има посебен ефект.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-07.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-08.jpg

5. Soboro Beer Bar & Restaurant, Афитос

Ресторан и бар во кој цените се релативно ниски, а пијалаците и медитеранските специјалитети може да ги вкусите на една од најромантичните тераси.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-09.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-10.jpg

6. Anemomilos, Геракини

Уште едно романтично ресторанче направено од камен, дрво и многу зеленило. Сите кои го посетиле се воодушевени од морските специјалитети, па не би требало да ги пропуштите.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-11.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-12.jpg

7. Bakalis, Пефкохори

Место каде не можете да одолеете на комбинацијата од вкусна храна и добар поглед. Тука може да појадувате покрај мирното море, да ручате под сенка или да вечерате во романтична атмосфера покрај бранови.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-13.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-14.jpg

8. Kritikos Gallery & Restaurants, Уранополи

Храна и амбиент за оние со префинет вкус. Секој кој бил си заминал со пофалби и полн стомак.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-15.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-16.jpg

9. Macaroni, Сани Бич

Грчки амбиент со италијанска храна – совршено. Добар избор на автентични специјалитети кои може да ги вкусите на летната тераса под големи бели чадори, опкружени со зеленило.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-17.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-18.jpg

10. Mamma Mia, Сарти

Уште едно место каде може да измешате италијанска и грчка храна, а важи за најдобар ресторан и бар во целото гратче. Пристапните цени се уште еден голем плус.

najdobrite-restorani-na-halkidiki-19.jpg

najdobrite-restorani-na-halkidiki-20.jpg


Оставете коментар

___