• Сподели на:

20 работи кои не смеете да ги пропуштите кога ќе ја посетите Шпанија

___

Шпанија е добро позната по својата уникатна архитектура, убавите крајбрежја и свежата морска храна.

Па ако се одлучите да ја посетите барем еднаш во животот, мала е можноста дека ќе имате можност да уживате во севкупната убавина на оваа медитеранска земја.

За среќа, постојат работи кои дефинитивно имате можност да ги искусите, односно има што да видите и што да пробате.

Ова се дел од тие работи кои ќе ви ја направат посетата на Шпанија неверојатна:

1. Прошетајте се низ мистериозните соби на Алхамбра, тврдината која се наоѓа во Гранада, а датира од времето на маврите.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-1.jpg

2. Цела ноќ танцувајте во некој од најпознатите клубови во Ибица.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija2.jpg


3.
Искачете се на врвот на кулата Гиралда во Севилја за да уживате во прекрасната глетка над градот.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-3.jpg

4. Уживајте во белите песочни плажи на крајбрежниот град Коста дел Сол.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-4.jpg

5. Испробајте го едно од најпознатите предјадења на Шпанија – Тапас кои се прават од речиси сè.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-5.jpg

6. Посетете го музејот на Дали во Фигуерес.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija6.jpg

7. Погледнете некој фудбалски натпревар на Реал Мадрид на стадионот Santiago Bernabéu.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-7.jpg

8. Подгответе се за едно невообичаено искуство – цели да бидете потопени во домати за време на масивниот фестивал La Tomatina кој секој август се одржува во Бунол.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-8.jpg

9. Искачете се на врвот на планината Монтсерат близу Барселона.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-9.jpg

10. Прошетајте се низ големиот пазар El Rasto кој се случува секоја недела во Мадрид.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-10.jpg

11. Пробајте Паеља – деликатесот на Валенција.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-11.jpg

12. Почувствувајте го ритамот на фламенкото во Севилја.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-12.jpg

13. Прошетајте се во еден од најголемите паркови на Мадрид, Buen Retiro, каде се наоѓа стаклената градина која била изградена во 1887-та година за да се чуваат растенија од Филипините.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-013.jpg

14. За во искуството да внесете малку култура, прошетајте се низ Гугенхајм во Билбао. Самата градба е доволна за воодушевување.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-14.jpg

15. Пробајте ја најдобрата шунка во светот. Шпанија произведува различни врсти меѓу кои, jamón ibérico и jamón serrano.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-15.jpg


16.
Скијајте на снежните падини на Сиера Невада.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija16.jpg


17.
Пробајте го кафето на плоштадот Plaza Mayor во Мадрид.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-17.jpg


18.
Погледнете како изгледа Корида во Памплона.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-18.jpg

19. Почестете се со свежа морска храна во северо-западните региони на Галиција.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-19.jpg


20.
Пробајте еден од ролеркоустерите во PortAventura, најголемиот забавен парк во Шпанија.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-20.jpg


Оставете коментар

___