• Сподели на:

10 најубави плажи во Црна Гора

___

Црна Гора е една од земјите која можеби и не може да се пофали со голема територија, но затоа слободно може да кажеме дека ги поседува некои од најубавите плажи на Јадранското Море.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-001.jpg

Па затоа ако вашиот избор за ова лето е токму Црна Гора, но сè уште се размислувате кое место да го изберете ова се 10 најубави плажи каде со сигурност ќе имате одличен одмор:

1. Краљичина плажа

Долга 120 метри и сместена во близина на Свети Стефан, оваа плажа го добила името по Марија Караѓорѓевиќ, југословенска кралица, која сакала да одмора на оваа плажа.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-1.jpg

2. Кралска или голема Милочерска плажа

Ништо помалку ексклузивна не е и големата Милочерска плажа, попозната како Кралска плажа, која се наоѓа кај хотелот „Вила Милочер“. Долга е 280 метри и препознатлива по кристално чистата вода и прекрасната милочерска шума која ја опкружува.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-2.jpg

3. Каменово

Едно од омилените места за младите луѓе е секако плажата Каменово. Сместена меѓу Бечичи и Пржно, позната е по тиркизната вода и лудите забави.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-3.jpg

4. Могрен

Заштитниот знак на Будва и плажа која со право го носи епитетот скапоцен камен на црногорското крајбрежје. Плажата го добила името по шпанскиот морепловец Могрен кој доживеал бродолом во Јадранското Море и бил исфрлен од брановите токму на оваа плажа.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-4.jpg

5. Бечичи

Плажата на Бечичи е една од најубавите и најдолгите плажи на јужниот дел од Јадранот. Песочна, долга 1.950 метри, ова е официјално единствена црногроска плажа која за својата убавина добила и награда. Во далечната 1935-та година во Париз била и официјално прогласена за најубава плажа во Европа.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-5.jpg

6. Лучице

Ако сакате мир и тишина ова е дефинитивно местото кое треба да го посетите. Долгата песочна плажа и тиркизното море се совршено надополнети од боровата и чемпресова шума која се издигнува високо над морето.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-6.jpg

7. Барска краљичина

Оваа плажа се наоѓа во близина нај Чањ, и единствен начин да стигнете до неа е со чамец или брод.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-7.jpg

 

8. Велика плажа

Една од најубавите и најпопуларните плажи сместени во Улцињ. Со својата должина од 12 километри таа е едно од местата кое никако не смеете да го пропуштите ако решите одморот да го поминете во Црна Гора.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-8.jpg

9. Јаз

Сместена на само 10 минути возење од Будва, оваа плажа е позната како место каде можете да се рекреирате со повеќе видови водни спортови, но и да уживате во богатата морска кујна во многуте ресторани и кафулиња.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-9.jpg

10. Трстено

Плажата Трстено е длабоко вовлечена во копното и така е заштитена од големи бранови и бури. Позната е по песочното морско дно, прекрасната боја на морето и недопрената околина. Заради плитката вода таа е одличен избор доколку имате мали деца.

10-najubavi-plazi-vo-crna-gora-10.jpg

 


Оставете коментар

___