Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

 Десерт од 5 состојки: Колачиња од лимон

Овие колачи се совршени за сите оние кои го обожаваат специфичниот вкус на лимонот.

desert-od-5-sostojki-kolacinja-od-limon-001.jpg

Во основа ви требаат само 4-5 состојки, а кога ќе ги измешате, она што ќе го добиете како резултат ќе биде кремаст колач со доминација на вкусот на лимонот.

Состојки:

Тесто

 • 1 ¼ чаша брашно
 • ¼ чаша шеќер
 • -¼ лажичка сол
 • ½ чаша неутрален путер, на собна температура
 •  2 лажици шеќер
 • 1 лажица кора од лимон
 • 1 лажица сок од лимон

Фил од лимон:

 • ¼ чаша шеќер
 • ½ лажица кора од лимон
 •  2 ½ лажици сок од лимон
 • 2 жолчки од јајце
 • малку сол
 • 5 лажици неутрален путер, ладен и исечен на коцки

Пуслица:

 • 2 белки од јајце
 • 2 ½ лажици шеќер
 • малку сол

Начин на подготовка:

Направете ги колачите: измешајте го брашното, ¼ чаша шеќер и малку сол во поголем сад. Во друг сад изматете го путерот со 2 лажици шеќер, кората од лимон и сокот од лимон додека не добиете воздушеста смеса. Додадете ја смесата со брашно и матете додека не добиете хомогена смеса. Обликувајте го тестото во топчиња и наредете ги на хартија за печење. Замрзнете ги 10 минути, а потоа печете ги 10 минути на 160°C. Извадете ги од рерната и на секое направете мало дупче во средината. Потоа печете уште 10 минути.

Фил од лимон: во помало тенџере измешајте ги шеќерот, кората од лимон и жолчките. Додадете ја кората од лимон и солта и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Намалете ја температурата на средна топлина и додадете путер. Мешајте постојано додека смесата не стане доволно тенка, околу 5-10 минути. Процедете ја, прекријте ја со пластична фолија и ставете ја во фрижидер целосно да се излади. Оваа смеса ставете ја во празнините на колачите.

За пуслици: изматете ги белките со шеќерот и солта додека не добиете цврста пена. Ставете ја смесата во шприц за декорирање и нанесете по малку на секое колаче.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...