Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

TESLA ЧИПОВИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОПАМЕТНИ ОД ЧОВЕЧКИОТ МОЗОК ДО 2033 година…

Верувале или не, ние сме прилично блиску до точката кога компјутерите стануваат попаметни од човечкиот мозок…

Според една нова студија, компјутерските чипови на Tesla ќе можат да вршат повеќе операции од човечкиот мозок за нешто повеќе од една деценија, доколку продолжи да ја развива својата технологија со иста брзина. Студијата на компанијата за лизинг на автомобили Vanarama откри дека новиот микрочип D1 на Tesla успева да изврши 362 трилиони операции во секунда. За споредба, човечкиот мозок е способен за еден квадрилион (1.000.000.000.000.000) операции во секунда. Ова значи дека микрочипот D1 веќе работи со над 36% од капацитетот на човечкиот мозок.

„Овие чипови беа клучни во постојните функции за автоматско возење на Tesla, но има многу повеќе потенцијал во следната деценија“, велат од компанијата.

Tesla го претстави микрочипот D1 на настанот Ден на вештачката интелигенција минатата година. Новиот чип е дизајниран специјално за вештачка интелигенција и се тврди дека ги обработува податоците четири пати побрзо од постоечките системи, овозможувајќи му на Tesla да го доведе својот систем за самоуправување до целосна автономија. Студијата го спореди чипот D1 со компонентата Nvidia од 2016 година, која претходно ја користеше Тesla. Ванарама откри дека управува со само 12 трилиони операции секоја секунда, значително пониски од микрочипот D1. Ова укажува на неверојатни 486% годишна стапка на раст во текот на изминатите шест години. Врз основа на растот на чиповите на Tesla од 2016 до 2022 година, компанијата предвиде дека чиповите на производителот на електрични возила ќе бидат поинтелигентни од човечкиот мозок до 2033 година.

„Не би било лудо да веруваме дека технологијата ќе стане значително попаметна од луѓето во нашиот живот“, рече Ванарама. „Микрочиповите моментално се способни да работат на начинот на кој функционираат мозочните синапси, а истражувачите развиваат чипови кои се инспирирани од начинот на кој функционира мозокот“.

Студијата исто така тврди дека на Тesla ќе му бидат потребни само 17 години за да го достигне нивото на зрел човечки мозок од почетокот на неговиот развој, многу порано од вистинскиот човечки мозок, на кој му требаат 25 години да созрее. Маск со години ги предупредува сите за опасностите од роботите со вештачка интелигенција. Тој предвиде и апокалиптични исходи како во „Терминатор“. Сепак, Tesla сега развива прототип на хуманоиден робот наречен „Tesla Bot“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement