Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

SOTHEBY’S ПРОДАВА ЛИЧНИ ПРЕДМЕТИ НА ЛЕГЕНДАРНИ СПОРТИСТИ КОИ ВЛЕГОА ВО ИСТОРИЈАТА…

Има спортисти кои испишале сопствена историја, кои можеме да ги наречеме легенди и кои засекогаш ќе останат во сечиј ум и срце, како вистински идоли кои оставиле неизбришлива трага со својата личност и големина…

Секој би сакал да има нешто свое, а сега, аукциската куќа Sothebys нуди некои од најпознатите предмети на легендарните спортисти! Дресот на големиот Коби Брајант, патиките кои Серена Вилијамс ги одбра за УС Опен и – секако – дресот што Мајкл Џордан го носеше на првиот натпревар од финалето на НБА во 1998 година се само дел од нив…

Не мора да сте љубители на спортот за да сакате да додадете артикал што му припаѓал на врвен спортист во вашата колекција, особено кога станува збор за предмети од огромна вредност, кои слободно можеме да ги наречеме иконски парчиња.

„Се обидовме да избереме многу работи кои навистина се однесуваат на конкретни моменти во времето за кои мислевме дека ќе бидат интересни за колекционерите“, рече меѓу другото Брам Вахтер, шеф на улична облека и модни колекционерски предмети.Станува збор за колекција од два дела, наречена „INVICTUS“, која вклучува некои од најдобрите спортски предмети претставени во последните години, носени од големи спортски фигури, кои се истакнаа и испишаа историја во својот спорт – од Мајкл Џордан, преку Роџер Федерер, и сите на Мухамед Али. Аукцијата ќе се одржи во Њујорк на 14 септември, а предметите веќе се претставени на колекционерите кои ќе учествуваат во голема конкуренција за да го освојат тоа што го сакаат. Тој очекува цената на дресот што Џордан го носеше на првиот натпревар од НБА финалето во 1998 година, неговата последна година со Чикаго Булс, да биде меѓу 3 и 5 милиони долари!

Ако постои една жена која оставила свој белег на тенисот, тоа несомнено е Серена Вилијамс. Големата спортистка ја напиша својата приказна и донесе тешка одлука да се повлече од светот на тенисот. Својата блескава кариера ја заврши на последниот „настап“ на УС Опен, а на споменатата аукција се вклучени и пар патики со нејзиниот потпис, дизајнирани од легендарниот Вирџил Аблох, кој почина пред неколку месеци. Абло ја дизајнираше колекцијата „Кралица“ за Најк во чест на Серена и 50-годишнината од УС Опен во 2018 година, а сега еден конкретен пар го зазема централното место. „Не знаевме дека УС Опен ќе биде нејзиниот последен настап кога ќе ги добиеме. Мислам дека тоа ќе биде еден од најбараните предмети на аукцијата“, истакна Брам Вахтер.

Како и Серена, подеднакво важен за тенискиот спорт, за оние кои го сакаат, е и Рафаел Надал. Шпанскиот тенисер од Мајорка продолжува да ни пружа одлични моменти и плени со своите достигнувања. Тој е неукротим, ги совладува сите пречки, вклучително и себеси, секогаш кога е на теренот. На аукција се црни и виолетови Nike Air „Zoom Cage 3“ патики што ги носеше Шпанецот на неговиот четвртфинален натпревар на УС Опен во 2019 година против Диего Шварцман. „Еден мал детал што ми се допаѓа е на левиот чевел, а има посебни ознаки за 10, 13 и 17, за секој УС Опен што тој го освоил“, објаснува Вахтер.

Секако, на аукцијата не можеше да пропушти Коби Брајант. Одличниот НБА играч, кој заедно со својата 13-годишна ќерка Џана и нивните пријатели ги загубија животите во страшна авионска несреќа кога беа на пат на тренинг за кошарка, влезе во историјата и се уште е пример за милиони луѓе. Неговиот уникатен менталитет и она што го правеше на теренот во текот на кариерата никогаш нема да бидат заборавени, а се очекува дресот на ЛА Лејкерс, кој Блек Мамба го носеше на последната премиера, да се најде на аукција со многу висока цена. Во тој незаборавен натпревар, во октомври 2015 година, Брајант имаше 24 поени, 4 скока и 2 украдени топки за 29 минути учество, во уникатен настап кој влезе во историјата…

Секако, на аукцијата не можеше да пропушти Коби Брајант. Одличниот НБА играч, кој заедно со својата 13-годишна ќерка Џана и нивните пријатели ги загубија животите во страшна авионска несреќа кога беа на пат на тренинг за кошарка, влезе во историјата и се уште е пример за милиони луѓе. Неговиот уникатен менталитет и она што го правеше на теренот во текот на кариерата никогаш нема да бидат заборавени, а се очекува дресот на ЛА Лејкерс, кој Блек Мамба го носеше на последната премиера, да се најде на аукција со многу висока цена. Во тој незаборавен натпревар, во октомври 2015 година, Брајант имаше 24 поени, 4 скока и 2 украдени топки за 29 минути учество, во уникатен настап кој влезе во историјата…

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement