Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

PORSCHE во светот на лаптопите

Само неколку брендови можат да се поврзат со спортски автомобили со високи перформанси како што тоа го прави Porsche

Сепак, познатата германска марка сега сака да ви даде можност да ги искусите своите вештини со друг вид уред со високи перформанси – компјутер. Porsche Design, оддел посветен на додатоците, се здружи со брендот Acer да работат заедно, за да создадат нов луксузен лаптоп, наречен Porsche Design Acer Book RS i7. Тоа е елегантен уред кој сака да ви понуди стил на спортски автомобил во форма на лаптоп.

Лаптопите и автомобилите се дефинитивно два сосема различни света, но RS i7 носи многу карактеристики на Porsche. Лаптопот доби елегантна сива маска со интересни детали од карбон. Уредот сигурно не е само стилски – тој е ергономски и ултра лесен. Содржи специјална шарка што дискретно ја продолжува тастатурата кога лаптопот е отворен, што го олеснува пишувањето и го подобрува неговото ладење. Со тежина што е малку повеќе од 1 килограм, можете лесно да ја ставите во торбата и да ја носите каде и да одите.

RS i7 сигурно не работи со 3-литарски тв-турбо, како што е случајот со 911 S, но неговиот погонски агрегат е секако импресивен. Само по себе, го крие најновиот процесор Intel Core i7 од единаесеттата генерација, со графика Intel Iris Xe, што во комбинација со 16 GB рамка овозможува неверојатно квалитетно корисничко искуство. Другите елементи вклучуваат 14-инчен FHD IPS2 екран осетлив на допир, кој е покриен со заштита од Corning Gorilla Glass, 1 TB SSD простор за складирање и батерија што може да трае до 17 часа. Графичката NVIDIA GeForce MX350 е исто така достапна како моќна опција, освен ако не планирате да работите само деловно на овој компјутер.

Дизајнот на Porsche дефинитивно се доживува кога станува збор за додатоци, па RS i7 доби две додатоци од витално значење. Првиот е елегантен глушец со Bluetooth кој совршено одговара на јазикот на дизајнот на лаптопот. Другото е издржлива водоотпорна торбичка за носење Ecco Palermo XA, која може да се отвори и да работи како подлога за глувче.

Ако отсекогаш сте сакале лаптоп што ќе биде компатибилен со вашиот Porsche 911, ова е дефинитивно моделот за вас. Цената што треба да ја платите е 2.450 американски долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement