Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

MGM Resorts International, Осака: Јапонски развој од повеќе милијарди долари

Деталите за предложениот развој на Осака од 10 милијарди долари беа откриени додека МГМ напредува во обидот да развие едно од првите интегрирани одморалишта во Јапонија.

Предложениот развој на казино во Осака од 10 милијарди долари е на насловните страници, бидејќи беше откриено дека MGM Japan, заедно со својот партнер за заедничко вложување ОРИКС, ја добија понудата да биде интегриран партнер на одморалиштето во регионот. Објавени се и детали за скапата визија која има за цел да донесе искуство во одморалиштето од светска класа во јапонскиот регион.

Сите очи беа вперени во Јапонија во изминатите неколку години, бидејќи обидот да донесе низа луксузни установи за коцкање се соочи со голем број предизвици, вклучително и заканата што пандемијата „Ковид-19“ ја постави на сите видови бизниси. Додека новите случувања и установите со тули и малтер се соочуваа со проблеми со одложувања и затворања цело време, онлајн казината имаа доволно среќа да забележат пораст на интересот во текот на 18-те месеци или така на заклучување со како што се онлајн коцкарите пријавија зголемено зголемување на сообраќајот.

Но, сега кога пандемијата е донекаде под контрола, гледаме во иднината и плановите повторно се движат напред за создавање врвна дестинација за забава и угостителство, која ќе служи како туристички центар во Јапонија.

Изгледа дека ова ново одморалиште ќе биде мега и има прилично висока цена, па што можеме да очекуваме од развојот и како дошло до сето тоа?

Деталите за предложениот развој на Осака од 10 милијарди долари беа откриени додека МГМ напредува во обидот да развие едно од првите интегрирани одморалишта во Јапонија.

Па, секој што знае ќе биде свесен дека MGM Resorts International е големо име во играта на луксузни казино одморалишта со сегашните претпријатија, вклучувајќи ги MGM Grand, Bellagio, ARIA и Mandalay Bay само во Лас Вегас. Со низа од околу 29 уникатни понуди за игри во хотели и дестинации низ САД и Макао, обезбедувајќи ниво на луксуз што остава воодушевување, одморалиштата MGM (како што е наведено на нивната веб-страница) со нетрпение очекуваат „да донесат динамично интегрирано одморалиште ( IR) што го почитува срцето на гостопримството на Јапонија, носи сè уште невидена забава, служи како центар на туризмот, создава висококвалитетни вработувања, ги поттикнува иновациите и го промовира економскиот развој на Јапонија“.

Се очекува да започне да се обликува на дел од 121 акри од островот Јумешима во 2022 година, предложениот развој на брегот од 10 милијарди долари ќе биде меѓу најскапите одморалишта што ќе се градат низ светот, па сигурно ќе импресионира.

Ако сите планови се реализираат и бидат прифатени, нема да очекуваме да го видиме ова мега одморалиште отворено до втората половина на 2020-тите, но сигурно ќе вреди да се чека. Посетителите можат да очекуваат да најдат низа сместувачки капацитети и удобности, вклучувајќи MGM Osaka, MGM Вили и MUSUBI хотел со 2.500 гостински соби, различни понуди за јадење и храна и пијалоци, спа центар, малопродажен простор, фитнес центар, театар со 3.500 седишта и конференциски и изложбени простори.

Работејќи за дестинацијата, новиот развој се надева дека ќе вработи приближно 15.000 вработени, ќе донесе околу 20 милиони годишни посетители во областа и пошироко во Јапонија и ќе ја прикаже возбудливата земја преку храна, уметност, култура и театар со вклучување на туристички центар Кансаи. Јапонски павилјон за храна, музеј за уметност и култура Кансаи и градинарски театар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement