Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

GLENTURRET ГО ПРОДАВА СВОЈОТ ПРВ 50-ГОДИШЕН ВИСКИ SINGLE MALT…

Познавачи на виски, еве неколку добри вести за вас!

Дестилеријата за шкотско виски Glenturret, која е изградена во 1775 година, издава ултра ограничено издание на виски со еден слад.

Виски ќе се нуди на аукцијата на Sotheby’s„Whisky in Lalique”! Презентирано во впечатливо црно кристално шише потпишано од луксузната француска куќа Lalique, вискито со еден слад е извлечено од уникатно буре кое било наполнето во 1972 година. Се старее во буре во последните пет децении и доаѓа во прекрасна античка дабова боја.

Вискито ќе биде понудено со уникатно парче уметност, дизајнирано во соработка со дизајнерското студио Method Studio, кое го ангажираше шкотскиот уметник Метју Дрејпер за проектот. Насловен како „Loch Turret“, го прикажува античкото слатководно езеро Loch Turret кое ја снабдува дестилеријата Glenturret со вода која потоа се претвора во виски.Генералниот директор на дестилеријата Glenturret, Џон Лори, рече: „Ние сме толку возбудени што за прв пат го претставуваме вискито старо 50 години. Посебно сум задоволен што го направивме ова во партнерство со исклучителни креативни таленти, како што се брендот Lalique, Method Studio и Matthew Draper. Резултатот е редок и уникатен колекционерски предмет“.

Шефот за виски и алкохолни пијалоци на Sotheby’s, Џони Фаул, додаде: „Ова 50-годишно виски од The ​​Glenturret претставува многу повеќе од само историјата на оваа дестилерија.Glenturret,во голема мера благодарение и на Боб Далгарн и на Марк Доналд, брзо стана гастрономски центар на Шкотска во текот на изминатата година и за Сотби е вистинско задоволство да биде дел од овој значаен момент во нивното патување“.

Glenturret 50 Years Old ќе биде достапно на theglenturret.com од 12 септември 2022 година. Првото шише од серијата од 150 ќе биде понудено на аукцијата на Sotheby’s Whisky in Lalique од 30 август до 9 септември со проценета цена од 69.400 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија го нуди сето ова и...

Wall Street

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција… Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз...

Fool Moon

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија...

Fool Moon

Латино пејачката пред 20 години го издаде албумот „This Is Me… Then“, а сега доаѓа да и покаже на публиката каква е денес, преку...

Advertisement