Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

BUGATTI TYPE 57S ATALANTE од 1936 година ќе оди на аукција оваа есен…

Се верува дека ова е едно од само 17-те купеа од овој тип што постојат.

Еторе Бугати еднаш рече: „Ништо не е преубаво, ништо не е прескапо.“ Овој предвоен автомобил може да биде доказ за тоа.

Реткиот Bugatti Type 57S Atalante Coupe е еден од најпосакуваните автомобили во вековната историја на француската куќа и ќе биде на чело на RM Sotheby’s St. Moritz на 9 септември. Покрај ова винтиџ купе, на аукцијата ќе се најде и сребрен Aston Martin DB5 Vantage од 1965 година и елегантен црн Mercedes-Benz 190 SL од 1957 година.

Дизајниран од синот на основачот, Жан Бугати, типот 57 вклучуваше варијанти S и SC кои достигнаа многу ограничено производство во 1930-тите. Именуван по грчката хероина Аталанти, Type 57S и 57SC Atalante имаа купе каросерија со две врати, ниска шасија и елегантна Арт Деко естетика.

Овие автомобили, исто така, беа на најсовремената технологија во тоа време со 3,3 литарски линиски осум мотор способен да произведе 160 КС и максимална брзина од 193 km/h. Повеќето автомобили во тоа време се мачеа да достигнат 80 km/h. Навистина, Тип 57 постави бројни светски рекорди и победи на 24 часа Ле Ман во 1937 и 1939 година.

Се верува дека овој автомобил е добар пример за само 17 купеа на Аталанта кои ја напуштија фабриката. 86-годишниот четири тркала кој датира од 1936 година има впечатлива шема на бои во две бои, со сјајна црна основа и светло-црвени акценти на секоја страна. Уште повеќе, аукциската куќа вели дека винтиџ автомобилот престојувал во приватна швајцарска колекција речиси три децении и како таков останува во „исклучителна состојба“.

Иако се уште не е дадено вреднување, можеме да очекуваме дека  Atalante ќе биде продаден по висока цена. Во 2020 година, сличен модел беше продаден за повеќе од 10,4 милиони долари на аукција на Gooding & Company.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement