Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

APPLE ПОВЕЌЕ НЕ Е нАЈВРЕДНАТА КОМПАНИЈА: Ја загуби лидерската позиција поради нафтената криза…

Apple од вчера повеќе не е највредната компанија во светот. Нафтената компанија на Саудиска Арабија, Aramco, ја презеде титулата. Според Блумберг, овој пресврт се должи на порастот на цената на нафтата поради тековната инфлација.

Aramco, кој достигна пазарна капитализација од 2,43 трилиони долари, го престигна Apple за прв пат од 2020 година. Пресврт во рангирањето на највредните компании се случи вчера, откако акциите на компанијата од Купертино паднаа за 3,9% на берзата во Њујорк. Претходно оваа година, Apple ја објави својата пазарна вредност од 3 трилиони долари, околу трилион повеќе од Aramco. Оттогаш, вредноста на Apple падна за 16%, додека вредноста на Aramco порасна за 27%.

Додека зголемувањето на цените на нафтата е добро за профитот на Aramco, зголемената инфлација предизвикува Федералните резерви да ги зголемат каматните стапки со забрзано темпо. Како резултат на тоа, инвеститорите ги занемаруваат технолошките компании и предизвикуваат пад на цените на акциите.

Експертите веруваат дека ќе помине одредено време додека технолошките компании да закрепнат. Со оглед на тоа што Федералните резерви планира да ги задржи зголемените каматни стапки и нема решение за конфликтот во Украина, технолошките гиганти моментално не можат да ја задржат својата доминација.

Ограничувањата во синџирот на производство ќе продолжат да го мачат производителот на iPhone уште некое време поради конфликтот. Apple неодамна ги сподели резултатите од заработката за вториот квартал од 2022 година, а компанијата напомена дека очекува проблемите да се одразат и на резултатите од третиот квартал. Сепак, во рамките на секторот, Блумберг тврди дека акциите на Apple сè уште се релативно безбедни за купување, бидејќи компанијата одржува стабилен раст оваа година.

И покрај тоа што Aramco го надмина Apple, овој технолошки гигант и понатаму е најпрофитабилната компанија во САД, а Microsoft е на второто место.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement