Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Anna Wintour – Главен и одговорен уредник на американскиот VOGUE

Ана Винтур е британско-американска новинарка и уредничка, позната по нејзината улога како главен уредник на магазинот „Vogue“ од 1988 година. Со препознатливите знаци на кратка боб коса и очила за сонце, Винтур стана една од најважните фигури во светот во историјата, диктирајќи трендови и поддржувајќи ги младите дизајнери, во чиј успех верува. Нејзиниот татко бил уредник на Лондон Ивнинг Стандард, поради што таа се поврзува со новинарството уште од дете, но таа била заинтересирана за мода уште од тинејџерска возраст. Таа ја започнала својата кариера во Лондон по што се пресели во Љујорк, а потоа повторно се врати да го уредува британскиот Vogue од 1985 до 1987 година. Една година подоцна, таа ја зазеде истата позиција во американското издание, кое го редефинираше и го води и денес. Таа е позната по својата посветеност и строга личност, па затоа нејзината поранешна асистентка Лорен Вајсбергер ја напиша книгата „Ѓаволот носи прада“ во 2003 година, најверојатно инспирирана од ликот на Ана Винтур. Во 2009 година, Винтур исто така доби свој документарен филм наречен „Септемвриското издание“.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...

Fool Moon

За разлика од другите хороскопи, бурманскиот хороскоп се потпира на денот во неделата кога сте родени наместо на годината. Астрологијата постои скоро онолку време...

Cotton Club

Живописен стајлинг на војвотката. На 20 октомври, Кејт Мидлтон и принцот Вилијам се состанаа со хероите и учесниците на фото-проектот Hold Still посветен на...

Cotton Club

Креативната директорка на брендот Шанел, Вирџинија Виар, научи многу од нејзиниот учител Карл Лагерфелд, вклучително и создавање бестселер што ќе лови илјадници девојки ширум...