Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Airbnb Experiences ви нуди уникатни курсеви преку Интернет – о, да, дури и медитација со овци!

Американската компанија Airbnb е позната по своите иновативни идеи, и тие покажаа дека се исто толку имагинативни во време на криза како и во мирно време. Имено, тие лансираа додаток на делот од нивната страница наречен „Искуства“, односно пренесоа дел од искуството од претходната понуда на интернет-платформата. Има околу 50 од нив, тие се дизајнирани како групни курсеви (одличен начин да ги „видите“ пријателите на поинаков начин) што се одвиваат преку платформата за комуникација „Зум“ и за да се обезбеди највисок квалитет на услугата, овие курсеви се плаќаат, помеѓу 10 и 25 американски долари по човек.

Во моментов, можете да посетите повеќе од 30 земји низ целиот свет, и тоа е сериозна квалитетна и забавна содржина, па на пример, можете да научите за кафе од образована и наградувана бариста, има курс за подготовка на тестенини со опера во живо, фитнес часови водачи на водачи на Олимписки медали, можете да медитирате во друштво на стадо овци или придружете се на турнеја низ која ќе се сретнете со кучиња од Чернобил. Па, само да барате понуда ќе ве забавува! Пронајдете ги нашите предлози подолу.

Поканете девет омилени пријатели и резервирајте курс подучен од Самуел од Велика Британија. „GINspiration History & Cocktails at Home“ трае нешто повеќе од еден час во текот на кој ќе научите како да направите три варијанти на еден од најпопуларните коктели – тоник за џин. Да бидам целосно искрен, ова е малку пософистицирана варијанта на концептот „среќен час“, ќе се забавувате и ќе ја замените вообичаената чаша вино во вашата рака со нешто малку покреативно. Празничните тимови не се задолжителни, но зошто да не ја зачините вечерта понатаму?

Водената медитација е фраза што се чини дека напаѓа од сите страни овие денови – колку пати сте чуле дека некој ќе ве претвори во состојба на целосен Зен со својот смирувачки глас. Но, кога овците Хамиш, Дугал, Бени и Лохи ви го ветуваат истото, не можете да не верувате во нив! Беси ќе ве однесе во штала преку Зум да го нахрани стадото и потоа да ви каже повеќе за нив со неколку крупни кругови. Тогаш на ред е нејзината ќерка Ривка, инструктор по јога, која ја води медитацијата од 10 до 15 минути по што сте подготвени за спиење. Реално, можеше да одиш кај баба ти во руралното село, но еј, ние трошевме осум долари на луди работи, нели?

Часовите во време на пандемијата се долги, да се соочиме, па можеби не е лоша идејата наместо да купувате тестенини, да ги валкате рацете и да работите. Курсот „Направи шарени здрави тестенини“ се одржува во Рим, а италијанската Кјара и нејзината баба ветуваат дека ќе ве научат како сами да направите тестенини и да ги обоите со природни бои (задолжително ставете спанаќ и црвена зелка на вашата листа за купување, ќе ви требаат). Двајцата обично го одржуваат курсот во живо, во својата кујна, па можеби не е лошо да го обележите курсот за деновите кога ќе можеме повторно да скокнеме во Рим, само за да го одредиме материјалот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Овој „еликсир“ се зема двапати годишно, а делува со целосно подмладување на организмот. Функциите на сите клетки во телото се подобруваат. За да го...

Fool Moon

Абортусот сè уште е една од главните теми за кои се дискутира. Првенствено дали треба да биде легално или не, а во дебатата се...

Cotton Club

Избравме интересни модели од есенски колекции од различни материјали и должини. Плисирани здолништа се убави и тренди. Истакнат струк и материјал кој убаво паѓа,...

Fool Moon

Славниот писател објави 25 „упатства за среќа“ на својот блог, врз основа на цитати од неговите познати книги како „Алхемичарот“, „Дневникот на волшебникот“ и...