Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле!


Стандардниот работен ден завршува во 17 часот и после тоа канцелариите се целосно празни. Родителите на мали деца заминуваат порано за да ги земат од градинка и училиште, и тоа се подразбира и нема потреба тоа да му се потенцира на шефот …

Шведска е земја на Волво, Икеа, Minecraft и многу други омилени работи, има бесплатно образование, одличен здравствен систем, чист воздух и недопрена природа. Поради сето ова, многу луѓе се одлучуваат да живеат во Шведска. Еве неколку неверојатни факти за таа земја.

 1. Шведска е прва земја во Европската унија според бројот на патенти и инвестира многу во дигиталната технологија. Некои од патентите вклучуваат изум на пејсмејкер, овесно млеко и вокер.
 2. Швеѓаните се многу ориентирани кон зачувување на животната средина и се отстранува само 1 процент ѓубре, а дури 52 проценти се користат за производство на енергија, па така 47 проценти се рециклираат. Уште повеќе, компаниите што произведуваат енергија од отпад увезуваат отпад од околните земји!
 3. Хиерархијата не е нагласена во оваа земја – политиката на компаниите е сите вработени да се обраќаат едни на други по име, па дури и студентите не им се обраќаат на професорите по звања.
 4. Овде приватниот простор е многу почитуван – не обидувајте се да започнете разговор со странец додека, на пример, чекате автобус.
 5. Прашањата поврзани со приватниот живот, претходните работни места и семејствата се сметаат за крајно груби.
 6. Да се ​​најде стан во Шведска е многу тешко, а најтешко е во Стокхолм. Луѓето се наоѓаат на списоците на чекање со години, а цените на недвижностите се астрономски. Единствената утеха е што становите за изнајмување се генерално во добра состојба.
 7. Швеѓаните не се љубители на готовина и плаќаат дури и многу мали суми со кредитни картички. Некои места не прифаќаат дури и готовина!
 8. На масата секогаш има специјален нож за путер направен од дрво и пластика. Секој што е на маса го дели и важно е да се почитува „редоследот на ширење“.
 9. Чевлите во кои шетате по улицата остануваат пред влезната врата, а носењето чевли околу станот е крајно грубо. Затоа секој обрнува внимание на изгледот на своите чорапи.
 10. Стандардниот работен ден завршува во 17 часот и после тоа канцелариите се целосно празни. Родителите на мали деца заминуваат порано со цел да ги земат во градинка и училиште, и тоа се подразбира и нема потреба тоа да му се потенцира на шефот.
 11. Една од најважните деловни традиции е таканаречената фика – пауза за кафе со колегите. Безобразно е да се пие кафе сам, како и да се одговара на деловни електронски пораки за време на траењето на „Фајкот“.
 12. Двајцата родители на новороденчиња имаат вкупно 480 дена отсуство. Секој родител треба да помине три месеци со детето, а остатокот од боловањето може да го дистрибуираат едни на други како што сакаат. Времето со детето се смета за нормално и пожелно.
 13. Просечен Швеѓанец има 33 дена годишен одмор.
 14. Времето во семејството е исклучително важно, поради што Швеѓаните се обидуваат да работат 6 часа на ден.
 15. Пред да му дадете име на дете, името мора да биде одобрено од државна агенција во текот на првите три месеци од животот на детето. Имињата како „Металика“ и „Икеа“ се забранети, за среќа на малите Швеѓани.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

По кратка пауза поради коронавирусот, Меланија Трамп повторно му се придружи на сопругот на претседателската турнеја. Како и секогаш, таа го поддржа својот сопруг...

Cotton Club

Комбинациите на облека на sвездите на уличниот стил имаат многу да ни кажат за модата и трендовите секоја сезона, а тоа не се однесува...

Fool Moon

Серијата „Сексот и Градот“ својата прва епизода ја емитуваше за 6 милиони гледачи ширум светот на 6 јуни 1998 година. Со текот на времето,...

Fine Living

Statement лустерите се хит дизајн за ентериер веќе некое време. Ова се раскошни висечки уреди кои го осветлуваат и разубавуваат домот. Лустерите некогаш се...

Advertisement