Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

10 најзначајни моменти во децениската историја на Инстаграм

Од објавувањето на Инстаграм во 2010 година, нашите животи се променија засекогаш!

Всушност, тешко е да се запамети какви беа нашите животи пред да се појави апликацијата. Инстаграм секако обезбеди голема поддршка за време на пандемијата и нè спаси од досада! Да не беше Инстаграм, немаше да знаеме што кафе е Далгон или како да се пече леб од банана. Инстаграм сега има 10 години и ја слави оваа пресвртница воведувајќи нови функции за своите корисници, но ние нема да зборуваме за тоа денес.

Избравме 10 најимпресивни моменти во десетгодишната историја на Инстаграм.

КЕНДАЛ ЏЕНЕР И НЕЈЗИНАТА КОСА ВО ФОРМА НА СРЦЕ

Кендал Џенер е „сопственичка на фотографијата која има најмногу лајкови во историјата на Инстаграм“. Таа година, Кендал Џенер создаде историјата на Инстаграм со 2,6 милиони лајкови, благодарение на нејзината фотографија како лежи на грб со коса во форма на срце. Многу обожаватели ја „копирале“ оваа необична фризура со текот на годините.

КОГА МЕГЗИТОТ ГИ ОБЈАВИ ВЕСТИТЕ

На 8 јануари 2020 година, Меган, војвотката од Сасекс и принцот Хари, војводата од Сасекс, ја објавија на Инстаграм нивната одлука да „отстапат од кралското семејство“. Оваа објава доведе до тоа што профилот на Сасекс Ројал на Инстаграм доби скоро половина милион следбеници. Во средата имаше 10 милиони следбеници, а до петокот попладне 10,5 милиони следбеници.

ЈАЈЦЕТО ДОБИ ПОВЕЌЕ ЛАЈКОВИ ОТКОЛКУ КАЈЛИ ЏЕНЕР

Да ја победиш Кајли Џенер во твојата сопствена игра не е за потценување! Тука не зборуваме за нејзината шминка или деловни вештини. Со 25 милиони лајкови, оваа фотографија од јајцето ја престигна Кајли Џенер како носител на најпопуларната објава досега на Инстаграм. Фотографијата од јајцето освои и рекордни 18 милиони лајкови на објавата со која се најавува раѓањето на нејзината ќерка Сторми.

СЕЛФИТО ЕЛЕН ДЕЏЕНЕРЕС НА ОСКАРИТЕ

Елен го стори тоа пред Џенер и исто така на доделувањето Оскари. На фотографијата што таа ја направи се појавија Мерил Стрип, Џулија Робертс, Кевин Спејси, Бред Пит, Џенифер Лоренс, Бредли Купер и Лупита Нионго. Фотографијата стана вирална со повеќе од 1,9 милиони споделувања и собра повеќе од 1,3 милиони лајкови на Инстаграм.

ЏЕНИФЕР ЛОПЕЗ ПОВТОРНО СЕ ПОЈАВУВА ВО КУЛТНИОТ ФУСТАН ОД ВЕРСАЧЕ

Фустанот што го натера Google Images да се појави! Џенифер Лопез повторно се појави во фустан на Донатела Версаче на ревијата на Версаче пролет 2020, на модната недела во Милано. Овој пост и помогна на Лопез да собере 165.000 нови следбеници на Инстаграм, а до крајот на денот имаше околу 141 000 повеќе.

НОВОТО ОБЕДИНУВАЊЕ НА СПАЈС ГРЛС

Инстаграм профилот на Викторија Бекам најмногу се допадна кога објави многу симпатична слика од сите Спајс девојки заедно. На фотографијата е Викторија Бекам во друштво на Мелани Си., Ема Бантон, Гери Халивел и Мел Би. Објавувањето имаше над 1,9 милиони лајкови (вклучувајќи ги и нашите).

КАЈЛИ ЏЕНЕР – СО ГАЛА СЕЛФИ

Дали знаевте дека МАТ Галата има „забрана за селфи“? Кајли Џенер го знаеше тоа, но очигледно не се грижеше многу за правилата што резултираа во најепското селфи досега. Покрај Кајли, на фотографијата се појавија Ким Кардашијан, Кендал Џенер, AСАП Роки, Лук Сабат, Ештон Сандерс, Парис Џексон, Лили Олдриџ, Френк Оушн, Диди, моделот Слик Вудс и Бри Ларсон. Селфи sвездата има над 3,3 милиони лајкови.

NATIONAL GEOGRAPHIC

National Geographic е најследен профил на Инстаграм (освен јавни личности), што потврдува дека корисниците сакаат да гледаат извонредни слики од природата исто колку и содржината на познатите личности. Оваа специјална фотографија на која чуварот на дивиот свет се збогува со последниот жив маж од северниот бел носорог во Кенија ги скрши срцата на луѓето ширум светот, собирајќи скоро два милиони „лајкови“.

ДЕЈВИД АТЕНБОРО СЕ ПРИДРУЖИ НА ИНСТАГРАМ

Само минатиот месец, ТВ и радио ветеранот постави Гинисов рекорд за најбрзо достигнување на еден милион следбеници на Инстаграм (победувајќи ја Џенифер Анистон). Британскиот водител Сер Дејвид Атенборо отвори профил на Инстаграм за да го спаси светот. 94-годишниот раскажувач на Би-Би-Си „Планетата Земја“ се приклучи на Инстаграм бидејќи светот е во неволја и токму тоа е посветен неговиот прв пост на Инстаграм.

БИЈОНСЕ И НЕЈЗИНАТА НАЈАВА ЗА БРЕМЕНОСТ

Најголемата sвезда на сите времиња, Бијонсе, објави фотографија на Инстаграм со која објави дека таа и Џеј Зи очекуваат близнаци. На фотографијата Бијонсе изгледаше како божица – зелен превез, кафеава и сина долна облека, опкружен со најубавите цвеќиња. Оваа слика стана вирусна и најомилена Инстаграм фотографија од 2017 година.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...