Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Џеф Безос донираше 500.000 долари и стана најомразениот човек на светот

Еден од најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос, присуствуваше на гала вечерата Baby2Baby во Холивуд минатиот викенд, со неговата партнерка Лорен Санчез…

Човекот чие богатство се проценува на 177 милијарди долари, на настанот се појави во смокинг, со гламурозната Лорен, која ги воодушеви присутните со црн извонреден фустан. Секако, двајцата донирале огромна сума на пари за време на овој настан, но очигледно, тајкунот на компанијата Амазон е решен во својата идеја да стане втората најомразена личност на светот.

Богатата двојка привлече внимание поради тоа што не донирала ништо за време на настанот, се додека некој од публиката не даде милион долари, по чекот Безос мрзливо дал половина помалку пари. Доколку не сте знаеле, Безос заработува 142.667 долари во минута, а тоа секако го знаеле и посетителите на гала вечерата.

Како што вели еден „инсајдер“ од оваа забава: „Сите чекаа Безос да донира нешто, но тој седеше молчејќи. Кога некој од публиката донираше милион долари, Безос даде половина милион, што предизвикало бучна реакција кај публиката. Ако некој кој не е вториот најбогат човек на светот може да донира милион, Безос сигурно може да даде многу повеќе“.

Дали Безос е толку богат токму затоа што му е тешко да се одвои од своите пари, тешко е да се процени, но факт е дека тој, заедно со другите најбогати луѓе во светот, треба да даде се од себе – што е веројатно само неколку милијарди – бидејќи светот во кој живееме би станал подобро место.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement