Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Јапонски милијардер бара друштво за авантура во вселената

Ви претставуваме можност што произлегува од мене и од моментот: јапонски милијардер бара осум луѓе од целиот свет, со цел да започне своевидна вселенска авантура заедно со него…

Јусаку Маезава, тајкунот во светот на онлајн модата, стана познат на целиот свет кога во 2018 година беше првиот човек што го резервираше своето место за експедиција во Месечината со брод развиен од SpaceX. Маезава, кој даде непозната сума пари за да си го дозволи ова патување, кое ќе се одржи најрано во 2023 година, рече дека првично планирал да поведе со себе од шест до осум уметници на пат околу Месечината. Сепак, минатата среда, на видео што го објави на својот Твитер профил, тој отвори апликации за своите придружници во вселената за пошироката јавност.

„Ве поканувам да ми се придружите во оваа мисија. Осум луѓе од целиот свет. Ги купив сите билети, па ова ќе биде приватно возење “, вели Маезава, објаснувајќи дека неговиот оригинален план да покани уметници„ еволуирало“ затоа што сфатил дека секој што прави нешто креативно може да се нарече уметник.

Јапонскиот претприемач додаде дека луѓето што сакаат да аплицираат мора да исполнуваат само два критериума – тие мора да бидат подготвени креативно да излезат од својата удобна зона и да им помогнат на другите членови на екипажот да го сторат истото.

Сè на сè, како што вели Маезава, десет до дванаесет луѓе ќе бидат во вселенскиот брод, кој ќе стигне до Месечината, ќе направи круг и ќе се врати на Земјата. Сите заинтересирани авантуристи мора да ги достават своите апликации до 14 март, со процес на „скрининг“ кој започнува на 21-ви.

Кога станува збор за следните фази, тие не добиле временска рамка и ќе бидат формулирани во форма на задачи и интервјуа на Интернет. Како што дознаваме, завршните интервјуа и медицински прегледи се планирани за крајот на оваа година.

Маезава и неговата компанија со астронаути ќе станат први лунарни патници од последната мисија на Аполо во САД во 1972 година, под услов SpaceX да го заврши својот дел од работата. Минатиот месец, прототипот на овој брод изгоре како факел кога се обиде да слета по пробен лет, што е исто така втор по ред на кој му се случи таква судбина.

Сепак, компанијата се надева дека ракетниот систем со повеќекратна употреба од 120 метри, еден ден ќе ги однесе екипажот и товарот до Месечината, Марс и пошироко. „Убеден сум дека ќе стигнеме до орбитата неколку пати со бродот „Starship“ пред 2023 година и дека дотогаш ќе биде совршено безбеден за човечка употреба. Нашата досегашна работа ветува многу “, изјави Елон Маск, основач на SpaceX.

Оваа мисија ќе биде и првиот приватен лет надвор од нашата орбита. Маезава, познат по своите ексцентрични коментари и екстравагантен начин на живот, минатата година имал богатство проценето на 1,9 милијарди долари, па затоа е наведен како еден од најбогатите Јапонци. Своето богатство го заработи кога го основа својот онлајн бутик Zozo, кој го продаде на Yahoo Јапонија пред две години.

Покрај тоа, тој претходно се најде во светските наслови кога објави оглас во кој бараше девојче да му се придружи на овој лет, но, за кратко време по објавата се откажа од овој лов и покрај тоа што повеќе од 30.000 дами се пријавиле.

NASA планира астронаутите да слетаат на Месечината во 2024 година, вклучувајќи ја и првата жена што е дел од екипажот. Една од целите на ова патување е да се донесат примероци од Месечината тешка 85 килограми, кои научниците би ги користеле за добри цели.

На видеото подолу, можете да видите што се бара од вас доколку сакате да се пријавите за огласот на Маеза, а нас само ни останува да ви посакаме многу среќа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement