Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Што знае Фејсбук за вас? Научете како да го проверите тоа – чекор по чекор!

Тешко дека ќе останете рамнодушни кога ќе видите колку темелно најголемата социјална мрежа собира податоци и памети апсолутно секој чекор на корисникот…

Овој факт нема да изненади апсолутно никого: социјална мрежа која живее од продажба на податоци за своите корисници внимателно ги следи нивните активности! И покрај тоа, просечен корисник кој не внимателно го прилагодил она што го споделува со Фејсбук, тешко дека ќе остане рамнодушен кога ќе види колку темелно го прави тоа и колку се сеќава апсолутно на секој чекор на корисникот.

За среќа, стравот од судските органи ширум светот ги принуди властите да им го олеснат пристапот на корисниците до оваа информација, па доколку сте заинтересирани да дознаете што Фејсбук знае за вас, постапката не е комплицирана …

За да започнете, одете на предната FB страница и кликнете на стрелката во горниот десен агол на екранот. Во паѓачкото мени, изберете Settings & Privacy, а потоа сегментот Settings.

Во менито од левата страна на екранот, изберете ја третата ставка Вашите информации за Фејсбук. Неколку опции сега ви се достапни. За необработени податоци, доволно е да се консултира четвртата ставка од Activity Log, иако вистинската „штос“ е веднаш над, под опцијата Download Your Information. Со еден клик на View ќе се добие увид во сите категории по кои Фејсбук ги организира вашите активности, и има еден куп од нив. Секој пост, реакција, како, локација, фотографија, аудио, резултат од пребарување … Сето тоа е уредно наведено.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement