Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Шесте најбогати семејства во светот

Најбогатите семејства во светот уживаат екстремно богатство, благодарение на генерациите што постоеле пред нив …

Преку нивните иновативни идеи во минатото, па дури и денес, тие успеале да го диверзифицираат и прошират своето богатство, истовремено обезбедувајќи продолжување на нивното луксузно наследство. Нивните наследници не треба да се грижат дали имаат доволно пари за да ги остварат сите нивни соништа, па дури и не мора да работат на зголемување на семејното богатство, бидејќи во повеќето случаи, тоа расте самостојно. Останува само да се опуштат и да уживаат во подобрата страна на животот и луксузот што им се сервира на сребрена чинија, обложена со најретките дијаманти во светот.

Овој пат, во нашата галерија, ги откриваме шесте најбогати семејства во светот, судејќи според индексот Блумберг, како го достигнале своето богатство и како всушност ги трошат своите пари.

СЕМЕЈСТВОТО ВАЛТОН

Богатство: 238,2 милијарди долари

Компанија: Волмарт

Волтонови е богато семејство, кое го поседува најголемиот малопродажен ланец Волмарт, а судејќи според нивниот приход, семејното богатство надминува преку 238 милијарди долари. Компанијата Волмарт е основана во 1962 година во Арканзас, од Сем Волтон. Сем имаше четири деца со Хелен Робсон, именувани како Роб, Џон, Џим и Алис. Според локалните медиуми, ова семејство ужива во приземниот начин на живот, без оглед на нивното неверојатно богатство.

Сепак, тие не се ниту странци кога станува збор за повремено покажување и каприциозни набавки. Најстариот син на Сем и Хелен, Роб, има голема колекција винтиџ автомобили. Алис никогаш немала активна улога во бизнисот, па одлучила да стане еден вид покровител на уметноста, а нејзината колекција содржи дела од Енди Ворхол и Џорџи О’Киф.

СЕМЕЈСТВОТО МАРС

Богатство: 141,9 милијарди долари

Компанија: Марс

Во 1911 година, Френк Марс започна да продава чоколади од својата кујна, во Такома, Вашингтон. Сега, неговата компанија продава слатки низ целиот свет, вклучително и познати брендови како М&М, Милки Веј и Сникерс, додека бизнисот посветен на производство на храна и производи за миленичиња учествува со половина од нивните приходи.

Семејството Марс е неверојатно интимно, па малку се знае за нив. Всушност, тие ја ценат нивната приватност толку многу што го добија прекарот „Кремљ“, како што пишуваат локалните медиуми. Жаклин Марс е единствениот член на семејството што е колку-толку отворен за својот живот.

СЕМЕЈСТВОТО КОХ

Богатство: 124,4 милијарди долари

Компанија: Koch Industries

Четворицата браќа Кох ја наследиле нафтената компанија на нивниот татко, но двајца – Фредерик и Вилијам, во текот на 80-тите по една расправија им го свртеле грбот на нивниот семеен бизнис. Чарлс и Дејвид, кои му останале лојални, го претворија во милијардерски конгломерат, во кој работат повеќе од 130.000 луѓе ширум светот. Според наводите, двајцата браќа инвестирале во недвижен имот и со тоа го зголемиле своето богатство.

СЕМЕЈСТВОТО НА ХЕРМЕС

Богатство: 111,6 милијарди долари

Компанија: Хермес

Веруваме дека сите знаете дека некои од најбогатите луѓе во светот поседуваат чанта Хермес Биркин или некој друг производ со ограничено издание потпишан од оваа модна куќа. Па, според сите сметки, токму оваа популарност на нивните креации им донесе величествено богатство. Во 1837 година, Тиери Ерме започна да произведува опрема за јавање за благородништвото. До 1978 година, компанијата имала глобална мрежа бутици каде што ги продавале своите луксузни парчиња, па дури и денес, најбогатите луѓе во светот немаат проблем да дадат прекрасни суми пари за да се покажат со чантата Хермес Биркин на раката. Аксел Дима, претставник на шестата генерација на оваа династија на луксуз, е на нејзиното кормило од 2014 година.

СЕМЕЈСТВОТО АЛ САУД

Богатство: 100 милијарди долари

Компанија: нема име

Ал Сауд е монархија по која Саудиска Арабија го доби своето име, чие огромно богатство генерално се базира на резервите на нафта, лоцирани во регионот што го контролираат. Престолонаследникот Мохамед бин Салман, кој е син на кралот Салман, го контролира имотот вреден милијарда долари.

Според наводите, славниот принц потрошил 450 милиони долари за познатата слика на Леонардо да Винчи, Салватор Мунди, 300 милиони долари за францускиот замок и 500 милиони за Серена, една од најголемите јахти во светот.

СЕМЕЈСТВОТО АМБАНИ

Богатство: 93,7 милијарди долари

Компанија: Reliance Industries

Богатството на семејството Амбани се заснова на семејниот бизнис „Reliance Industries“, основан од Дирубаи Амбани. По неговата смрт во 2002 година, неговите два сина, Мукеш и Анил, се бореле за контрола на империјата, бидејќи нивниот татко не оставил тестамент. На крајот, нивната мајка, Кокилабен, одлучила да интервенира и да им помогне да се договорат за поделба на бизнисот и да тргнат по својот пат.

Оттогаш, Мукеш и неговото семејство имаат неверојатно богатство во кое уживаат, додека Анил се соочува со огромни долгови. Децата на двајцата браќа се дел од семејниот бизнис, бидејќи од нив се очекува да заработат сопствени пари, наместо само да им оддадат почит.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement