Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ШАХОВСКИ СЕТ ОД ЗЛАТО,украсен со полускапоцени камења може да биде ваш ЗА 1,9 милиони долари…

Инспириран од античка битка, шаховскиот комплет содржи фигури создадени од 14-каратно злато, украсени со полускапоцени камења …

Шаховската гарнитура „Битката кај Исус“ е прецизно рачно изработена во текот на една деценија и е уметнички објект сам по себе. Легендата вели дека Рувен Перелман направил шах во 1992 година за миразот на својата ќерка. На главниот гемолог му беа потребни огромни 14.000 часа за да го заврши ова ремек дело.

Како што кажува неговото име, сетот е заснован на античката битка кај Иса, која се одиграла во јужна Анадолија во 333 година п.н.е. Околу таблата има мини скулптури од стрелци, коњаници, коли и слонови кои прикажуваат борбени сцени. Александар Македонски и кралот Дариј се спротивставени кралеви, додека грчката божица Атина и персискиот бог на војната се кралици на шаховската табла. Перелман дизајнирал воени бродови и ги претворил замоците во храмови со столбовите на античка Грција, а на таблата има дури и коњаници и пешадија.

Сетот нуди и многу сјај. Парчињата од 14-каратно злато се украсени со полускапоцени камења и емајлирани од светли нијанси, додека даската е изработена од розов родонит и зелен малахит. Пред сè, секое парче е опремено со механичко движење. Со едноставно вртење на чкрапалото, хероите на битката оживуваат – Александар го спушта мечот, стрелецот го влече лакот, коњите ги тресат гривите, а веслата на бродот се движат ритмички.

Ќерката на Перелман го подари шаховскиот сет „со двоумење“ во продавницата во Њу Орлеанс. Овој неверојатен шах сега може да биде ваш за 1,9 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement