Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Чудо од 10 милиметри: Корејски имплант ќе лекува депресија и Паркинсонова болест

Научниците успешно го тестирале уредот на стаорци…

Мозочен инплант, што ќе се управува со употреба на апликација на телефон, може во иднина да се излечи зависност, депресија и Паркинсоновата болест.

Уредот со големина од 10 милиметри е дизајниран за долгорочно работење, без потреба од промена на батеријата. Енергетската единица ќе се полни преку Bluetooth технологија.

Неговите минијатурни (ЛЕД) диоди имаат за задача да манипулираат со невроните во мозокот.

Влијание врз однесувањето
Научниците од Јужна Кореја успешно тестирале импланти на стаорци, кои претходно биле дозирани со кокаин.

„Фактот дека можеме да влијаеме на однесувањето на животните, со помош на мозочни дразби, е многу интересен и отвора разни можности“, изјави професорот Јеон-Хун Ким.

Апликацијата има целосна контрола врз чипот и неговите опции, пренесува Daily Mail.

„Уредот може да се управува во кое било време, без ограничувања, што го прави ефикасна алатка за истражување на функцијата на мозокот“, изјави менаџерот на проектот Јеон-Хун Ким.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement