Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

УМЕТНИЧКАТА КОЛЕКЦИЈА НА КООСНОВАЧОТ НА MICROSOFT ГИ УРНА СИТЕ РЕКОРДИ…

Пет слики се приклучија на клубот со девет фигури, додека 20 уметници поставија нови рекорди на продажба.

Познато е дека колекцијата на починатиот ко-основач на Мајкрософт содржи бројни ремек-дела во недопрена состојба. На неодамнешната аукција на Кристи, пет понудени слики надминаа 100 милиони долари поединечно, најмногу досега за една продажба, и секоја постави светски рекорд за уметникот.

Меѓу најскапите продадени дела е сликата „Три модели“ („Les Poseuses, Ansemble“) на францускиот сликар Жорж Пјер Сеура, пионер на поентилизмот, која е продадена за 149,2 милиони долари. Клубот од 100 милиони долари имаше и уметнички дела од Сезан, Ван Гог и Климт.

Живописниот пејзаж на францускиот сликар Пол Сезан, „Планината Свети Виктор“ е продаден за 137,8 милиони долари, додека „Шумата од бреза“ на австрискиот сликар Густав Климт од 1903 година е продадена за 104,6 милиони долари.

Петнаесет други уметници исто така поставија нови рекорди, меѓу кои Лусијан Фројд, Џаспер Џонс, Ендрју Вајт, Сем Френсис и Едвард Стајхен, чија темна слика „The Flatiron“, со истоимената знаменитост во Њујорк, беше продадена за 11,84 милиони долари.

Апстракцијата на Џаспер Џонс од 1960 година со лажен почеток, која изгледа како една од неговите познати мапи, оставајќи го платното покриено со густи дамки во боја во неговиот препознатлив стил на матрицата, продадена за 55,35 милиони долари. Делото е доволно мало за да го држите во ваши раце, оставајќи ги гледачите да замислат колку би чинело поголемо парче од Џаспер Џонс доколку се појави на аукција.

Сите приходи од аукцијата ќе бидат донирани во хуманитарни цели во согласност со желбите на Ален, кој почина во 2018 година. Да потсетиме дека Пол Ален бил американски претприемач кој заедно со Бил Гејтс ја основале компанијата Мајкрософт во 1975 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement