Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Топ 10 најпознати жени претприемачи во светот…

Во минатото, кај претприемачите доминираа мажи. Сепак, во последните години, бројот на жени претприемачи во светот се зголемува.

Кои се најпознатите жени претприемачи во светот?

Одамна, кај претприемачите доминираа мажи. Сепак, во последните години, бројот на жени претприемачи во светот се зголемува.

Има многу неверојатни успешни приказни кои треба да се слушнат од некои од овие прекрасни жени, а еве ја листата на 10-те најуспешни според Богатите горила.

Џина Рајнхарт

Австралиската милијардерка Џина Рајнхарт е најбогатата личност во Австралија и шестата најбогата жена во светот, со лично богатство од 11,7 милијарди долари. Рајнхарт е претседател на Hancock Prospecting Group, рударска компанија која произведува 30 милиони тони железна руда годишно. Рајнхарт стана претседател на компанијата кога нејзиниот татко почина во 1992 година и оттогаш стана еден од најбогатите претприемачи во светот.

Опра Винфри

Познатата Опра Винфри, жена која е мултиталентирана: успешна актерка, водител на ток шоу, продуцент, филантроп. Само кажи, таа може! Нејзиниот најуспешен и популарен потфат е веројатно „Шоуто на Опра Винфри“, кое е наградено како едно од најдолготрајните дневни емисии што некогаш биле емитувани, кое трае вкупно 25 сезони. Тоа се 25 години! Меѓу сите потфати на Опра Винфри, таа успеа да собере вкупно нето вредност од околу 3 милијарди долари, што ја прави една од најбогатите, најомилените и најпознатите жени претприемачи во светот.

Фолоруншо Алакија

Фолоруншо Алакија е всушност најбогатата жена претприемач во Нигерија. Таа можеби не е толку позната во споредба со другите жени претприемачи како Опра Винфри, Аријана Хафингтон и Бијонсе, но има нето богатство од околу 2,5 милијарди долари. Првата компанија на Folorunsho беше кројачка компанија наречена Supreme Stitches, која таа ја основа откако имаше две претходни работни места: едната во Sijuade Enterprises во Нигерија и другата во Првата национална банка на Чикаго. Откако Supreme Stitches почна да станува многу успешен неколку години подоцна, Алакија бараше инвестиции во разни други индустрии, во нејзиниот случај нафтената индустрија и печатарската индустрија. Минатата година таа беше прогласена за 96-та најмоќна жена на светот според Форбс.

Денис Коутс

Денис Коутс е основач на Бет365, англиска компанија за онлајн коцкање. Дениз го купи доменот Bet365.com уште во јануари 2000 година и помина една година градејќи ја страницата пред да ја лансира во јавноста. Со заем од 15 милиони фунти од Кралската банка на Шкотска, Бет365 беше во функција. Оттогаш, таа стана една од најголемите страници за онлајн коцкање во светот. Не можете да гледате фудбалски натпревар во ОК без да видите реклама на Bet365. Нетото богатство на Дениз е неверојатни 2,5 милијарди долари.

Шер Ванг

Шер Ванг е ко-основач на HTC, позната компанија за мобилна технологија. Шер е родена во 1958 година и дипломирала на Универзитетот во Калифорнија со диплома по економија во 1981 година. Само една година подоцна се приклучила на компанијата „Прв меѓународен компјутер“, а по ко-основањето на VIA во 1987 година, Шер Ванг продолжила да го основа HTC во 1997 година. Со нето богатство од 1,6 милијарди долари, Шер беше на листата на Форбс на светски милијардери во 2010, 2011 и 2012 година. Таа дури беше вклучена на нивната листа на најмоќни жени во светот во 2012 година е дефинитивно еден од најуспешните и најпознатите претприемачи, а HTC сега е една од врвните конкурентни компании за мобилна технологија, како што се Apple, Sony и Samsung, меѓу другите.

Ванг Лаичун

Ванг Лаичун е претседател на Luxshare, кинескиот производител на електроника кој го снабдува Apple со повеќето негови делови. Кога првпат ја скрши бариерата за да стане милијардер, беше прогласена за една од најмладите само-направени жени милијардерки во светот.

Сара Блејкли

Сара Блејкли е основач на Spanx, компанија за долна облека вредна повеќе милиони долари. Блејкли немаше толку многу пари за инвестирање кога го започна Spanx. Ова е навистина вистински пример зошто таа е една од најпознатите претприемачи. Идејата на Сара беше постојано отфрлана од потенцијалните инвеститори и беше потребен голем напор за да се тргне компанијата од земја. Всушност, за време на започнувањето на маркетингот на овој бренд, комплиментите на Опра Винфри ја зголемија свеста и продажбата на производите на Сара. Сега со нето богатство од 1 милијарда долари, успешната приказна на Сара Блејкли вреди да се прочита.

Бијонсе

Дали знаевте дека комбинираната нето вредност на Бијонсе и Џеј Зи е над милијарда? Што не е лошо ако се земе предвид дека музичката индустрија им е примарна занимање и приход. Од таа милијарда долари нето богатство, личното богатство на Бијонсе се проценува на 450 милиони долари. Но, и покрај сите награди и признанија што Бијонсе ги доби за нејзината музика, голем дел од тоа богатство дојде од други потфати, вклучувајќи различни авторски права, инвестиции и нејзината сопствена линија на облека. Слободно може да се каже дека и Бијонсе и Џеј Зи имаат иста „империјална состојба на умот“ и се меѓу најбогатите парови во светот.

Софија Вергара

Освен што е талентирана актерка и модел, која заработила огромни приходи во текот на годините преку договори за одобрување со компании како Head & Shoulders, Diet Pepsi и Cover Girl, Софија Вергара е и успешна деловна жена. Софија е ко-основач на Latin World Entertainment, компанија за управување со таленти и маркетинг за забава. Минатата година таа заработи неверојатни 37 милиони долари преку нејзините различни потфати.

Ангела Меркел

Ангела Меркел е германски политичар и поранешен научник. Иако можеби технички не е претприемач, Анџела заслужува да биде вклучена на оваа листа бидејќи е прогласена за најмоќна жена на светот!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement