Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Стоте најбогати Американци изгубија повеќе од 660 милијарди долари, а најголеми губитници се Илон Маск и Џеф Безос…

Кога пазарите потонаа во првите денови од пандемијата и 22 милиони Американци ги загубија своите работни места, Конгресот и Федералните резерви се преселија да ја стабилизираат разнишаната економија. По трилиони долари во готовина за помош на погодените од пандемијата и евтини заеми спонзорирани од федералната влада, американските домаќинства имаат рекордни заштеди. Сепак, најмногу корист имаа оние на кои најмалку им е потребна помош – ултрабогатите.

Многу различниот состав на нето средствата меѓу американските граѓани е одговорен за овие „искривени добивки“. Акциите и заедничките фондови сочинуваа повеќе од една третина од средствата на најбогатите Американци на почетокот на пандемијата. Ова значеше дека првиот процент од најбогатите уживаа значителна заработка бидејќи акциите пораснаа поради стимулацијата и ентузијазмот на инвеститорите. Тие што немаа акции не заработија ништо.

Акционерската манија ја зголеми и вредноста на приватните компании. Ова генерира неочекуван приход, кој повторно најмногу отиде кај богатите, пишува Bloomberg Adria. Оние од другата половина од спектарот на богатство, чиј најголем имот обично е нивниот дом, ја немаа истата можност да ги зајакнат своите финансии, а сега веројатно ќе бидат дополнително осиромашени поради многу сигурна рецесија.

Добрата вест е дека од финансиската криза во 2008 година, сите економски групи во Америка станаа побогати. Степенот на овие придобивки драстично варираше дури и пред пандемијата. Но, одговорот на владата на „Ковид“ ја зголеми стапката на акумулација на богатство за најбогатите, при што нето вредноста на најбогатите еден процент се зголеми за една третина во две години по почетокот на пандемијата, според Realtime Inequality, платформа создадена од економисти на Универзитетот во Калифорнија, Беркли. Богатството на најбогатите 0,01 отсто и 0,001 отсто пораснало уште повеќе, за повеќе од 36 отсто, објави Блумберг Адриа.

Данокот на имот што се наплаќа на богатството на починатиот достигна врв на 77 проценти во доцните 1970-ти и оттогаш паѓа, додека уделот на богатството што го контролираат најбогатите расте. Податоците на ФЕД покажаа дека минатата година, за прв пат во најмалку три децении, американската средна класа поседува помалку од богатството од најбогатиот еден процент во светот.

Од ноември минатата година, 100-те најбогати Американци загубија 622 милијарди долари
За речиси осум години кога индексот на милијардери на Блумберг ги следеше 100-те најбогати луѓе во Америка, нивните заеднички средства пораснаа за повеќе од еден трилион долари. Повеќе од половина од таа вредност е во сопственост на десетте најбогати: Џеф Безос, Илон Маск и осум други чии примарни извори на богатство експлодираа за време на пандемијата. Сега технолошките акции паѓаат и со себе ги носат богатствата на мега-милијардерите.

Од ноември минатата година, 100-те најбогати Американци изгубиле дури 622 милијарди долари, што е најголема загуба во историјата на овој индекс на Блумберг.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement