Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Современ телефон за љубителите на ретро естетиката

Ако ви недостасува брендот Vertu и целата нивна магија, имаме одлични вести за вас…

Поранешниот директор за дизајн на овој бренд, Хач Хачинсон, заедно со неколку поранешни вработени, одлучил да лансира ексклузивни паметни телефони преку неговиот нов бренд, Xor. Хачинсон го претстави Xor Titanium како прва новина на брендот. Дизајниран како ретро верзија, телефонот нуди говорни повици преку 2G/3G конекции, како и СМС пораки. Понатаму се одликува со активна заштита од бучава, безжично полнење и батерија што може да трае пет дена со само едно полнење.

Со главен фокус на сајбер безбедноста, уредот Xor е идеален за деловна комуникација. Две лица кои поседуваат ист модел на телефон ќе можат да зборуваат и разменуваат пораки со енкрипција на ниво на хардвер. Уредот исто така ви овозможува да поставувате различни мелодии за шифрирани и редовни повици, и доаѓа со специјален клуч за бришење податоци од далечина.

Естетски, моделот Xor Titanium изгледа како старата Nokia. Се произведува во Европа и ќе чини 3.900 американски долари, додека датумот на испорака на првите модели најверојатно е во првиот дел од следната година.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Advertisement