Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

СКРШЕНАТА ГИТАРА НА КУРТ КОБЕЈН ПРОДАДЕНА ЗА СКОРО 600.000 ДОЛАРИ…

Фронтменот на Нирвана, Курт Кобејн, имаше склоност да ги крши своите гитари за време на настапите, а една од нив штотуку беше продадена за импресивна цена на аукција.

Црниот Fender Stratocaster што Кобејн го уништи за време на турнејата на бендот по објавувањето на „Nevermind“ штотуку беше продаден за 596.900 долари по првичната проценка од 60.000 до 80.000 долари, според аукциската куќа Julien’s .

Аукцијата вклучуваше црна тврда футрола со „Abort Christ“ напишана со бели блок букви на горниот дел и бел ремен за гитара на сцената Ernie Ball.

Лицето што ја купи гитарата сака да остане анонимно, но тој „е обожавател на Нирвана во САД и работи во финансии“, се вели во соопштението на аукциската куќа.

Инструментот беше потпишан со сребрен маркер од Кобејн и уште двајца членови на бендот: басистот Крист Новоселиќ и тапанарот Дејвид Грол, објави аукциската куќа.

Гитарата содржи љубезна нота што Кобејн ја посвети на пријателот и музички соработник Марк Ленеган, фронтмен на гранџ-бендот Screaming Trees, а подоцна и Queens of the Stone Age, кој почина минатата година.

Кобејн напиша: „Здраво Марк! Твојот пријател, Курт Кобејн, те сака“. Гитаристот на Нирвана, кој често погрешно го пишуваше неговото име, го потпиша својот инструмент со „Kurdt Kobejn“.

Гитарата има модификации за настапите во живо на брендот Nirvana и знаци на долга употреба, таа е повторно составена, но повеќе не е употреблива.

Аукциската куќа претходно продаде друга гитара што Кобејн ја скрши – Fender Mustang од 1973 година,која беше уништена за време на изведбата на песна од првиот албум на бендот, “Bleach” – за 486.400 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement