Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Скромни работни места на холивудските sвезди пред светската слава

Не секоја славна личност е родена под светлиот рефлектор – всушност, многу од нив го започнале својот работен век на сосема обични работни места, за подоцна да станат вистински икони, кои го дефинираа светот што го познаваме денес…

Не секоја славна личност е родена под светлиот рефлектор – всушност, многу од нив го започнале својот работен век на сосема обични работни места, за подоцна да станат вистински икони, кои го дефинираа светот што го познаваме денес…

Овој пат, откривме со што се занимавале:

Хју Џекман, наставник по физичко образование
Хју Џекман е една од најголемите sвезди на Холивуд, а се прослави благодарение на улогата на Вулверин во филмската франшиза X-Men. Сепак, неговиот живот не е секогаш исполнет со сјајни sвезди и гламур. Познатиот актер поминал една година работејќи како наставник по физичко во англиско училиште. За време на едно интервју на црвениот тепих, Џекман всушност налетал на еден од неговите студенти кој станал репортер.

Канје Вест како продавач во бутиците Gap
Пред да го освои светот како успешен рапер, Канје Вест работел во бутик. Во текстот на една од песните од неговиот деби албум, тој дури изјави дека крадел од продавницата каде што работел. Ситуацијата сега е далеку поинаква – неговиот бренд Yeezy и Gap ги здружуваат силите и стануваат вистинска модна империја.

Џони Деп продавал пенкала преку телефон
Иако неодамнешните скандали поврзани со неговиот поранешен, Амбер Херд, успеаја донекаде да го нарушат угледот на Џони Деп, сепак останува еден од најплатените sвезди во Холивуд. Но, пред да ги постигне своите пет минути слава, Деп минимално заработувал со продажба пенкала. Покрај тоа, често зборувал за своето искуство во светот на телефонската продажба, неколку пати во интервјуата.

Чанинг Тејтум бил стриптизер
Сега ни е малку појасно како Татум толку убедливо ја играл својата улога на стриптизер во филмот Magic Mike. Кога имал само деветнаесет години, се занимавал со овој занает и сакал да снима филм на оваа тема. Така се роди идејата за Magic Mike.

Рејчел МекАдамс работела во Мекдоналдс три години
Ѕвездата на филмот The Notebook започнала да работи во ланец за брза храна на само 16 години, а во неколку интервјуа признала дека не била баш примерна работничка, заради нејзината несмасна и опуштена природа.

Мет ЛеБланк, столар
Пред да се прослави во улогата на Џои во серијата Пријатели, Мет сакаше да биде столар – згора на тоа, сите во неговото семејство се занимаваа со некој занает и поправаа сè што било потребно. Сепак, по некое време, актерот сфати дека тоа не е покана за него, особено поради фактот што не сакал да работи на отворено. Како што вели, сакал да најде работа што ќе биде топла и пријатна. Не сме сигурни дали актерството ги остварило тие соништа.

Џим Кери бил хигиеничар во фабрика
Пред да стане еден од најуспешните комичари во Холивуд, славниот актер поминал време работејќи како техничар за одржување во магацинот во Онтарио заедно со другите членови на неговото семејство, кога неговиот татко ја изгуби работата како сметководител. Всушност, неговото семејство останало без покрив над главата, па започнале да работат во фабрика, а за возврат добија место за живеење. Актерот ги одржувал тоалетите во текот на осумчасовните смени веднаш по завршувањето на училиштето, што довело до пад на неговите оценки и успех во училиштето, поради што го напуштил училиштето на само 16 години. Сепак, на крајот сè се покажа како што треба.

Џорџ Клуни продавал полиси за осигурување од врата до врата
Пред да тропне на вратата на Холивуд, Џорџ Клуни имал голем број работни места кои не беа најдобро платени. Како што самиот изјави во интервјуто, продавал полиси за осигурување од врата до врата, продавал чевли и полнел рафтови во супермаркетите. Сепак, како што вели, ваквите работни места го научиле да ги цени сите луѓе околу него.

Бонус: Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, продавал сладолед
Поранешниот американски претседател работел како продавач на сладолед на Хавајските острови додека бил на училиште, а како што вели, тоа искуство го научило да биде скромен, вреден, одговорен и посветен на секоја работа, сто проценти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement