Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

СКЕЛЕТ НА ГОРГОСАУРУС НА АУКЦИЈА МОЖЕ ДА ДОСТИГНЕ 8 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Фосилните остатоци од диносаурусот Т-рекс, роднина на Горгосаурус, ќе бидат продадени на аукција на Сотби овој месец во Њујорк.

Тоа е првиот примерок од ваков вид достапен во приватна сопственост со сите други познати скелети на Горгосаурус што моментално се наоѓаат во музеите. Диносаурусот припаѓа на доцната креда, која постоела пред околу 10 милиони години. Скелетот, висок три метри и долг 6,7 метри, беше пронајден во 2018 година во формацијата на реката Џудит во близина на Авр, Монтана. Слично на Т-рекс, Горгосаурус имал остри заби и мали раце.

Коментирајќи за аукцијата, Sotheby’s во соопштението рече: „Овој примерок, кој беше многу голем, зрел мажјак во моментот на смртта, има исклучително добро сочуван череп, вклучувајќи ја левата максила и голем број кранијални коски. Што е најважно, примерокот содржи и три главни коски кои ја формираат орбитата, карактеристика што го разликува Горгосаурус од Т-рекс“.

Касандра Хатон, глобален шеф за наука и популарна култура во аукциската куќа Сотби, додаде: „Во мојата кариера имав привилегија да продадам многу исклучителни и уникатни примероци, но малкумина имаат капацитет да инспирираат чудо и да ја фатат имагинацијата како оваа неверојатна Скелет на Горгосаурус“.

Остатоците од диносаурусите можат да се видат лично во галериите на Sotheby’s York Avenue во Њујорк од 21 до 28 јули. Подоцна ќе се продава во Њујорк по проценета цена која би можела да достигне 8 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement