Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Сите обиди за убиство и киднапирање на британското кралско семејство

Британското кралско семејство е најпознато во светот и едно од најбогатите, па за жал не е изненадувачки што тие постојано биле мета на убијци и киднапери. Најновиот случај е синот на принцот Вилијам, седумгодишниот принц Џорџ, кому пред три години му се закануваше смртна казна од паравоената терористичка група ИСИС. Но, затоа 94-годишната кралица Елизабета, нејзиниот 71-годишен син принцот Чарлс и неговата една година помала сестра, принцезата Ана, се најдоа во вистински опасни ситуации.

Британците беа загрижени и разбеснети од заканата што ИСИС му ја упати на тогаш четиригодишниот принц Џорџ преку апликацијата „Телеграм“, во која тие објавија фотографија на принцот покрај училиштето во кое учеше и покрај него напишаа: „Училиштето започнува порано“. За среќа, тие не ја остварија својата закана.

‘Шуплив’ атентат врз принцот Чарлс

Принцот Чарлс одржа говор за време на посетата на Австралија на 16 јануари 1994 година. Еден човек по име Дејвид Канг истрча од публиката кон принцот и испука два истрела од пиштол кој имаше празни куршуми, т.н. ќорци. Брзо беше совладан од обезбедувањето и беше јасно дека не станува збор за вистински обид за атентат, туку за обид да се заплаши кралското семејство и да се принудат да го променат својот став кон стотиците баратели на азил од Камбоџа, кои беа затворени во логорите во Австралија.

Напад на кралицата

Главата на кралското семејство се доближи до смртта во 1981 година кога беше застрелана од 17-годишниот Џон Луис од толпата луѓе што ја гледаа додека пристигнуваше во дипломатска посета на Нов Зеланд. Во моментот кога таа излегла од својот Ролс Ројс, тој испукал неколку куршуми од неговата пушка кои, за среќа, одлетале покрај нејзината глава. Изненадувачки, од скандирањата и аплаузите, повеќето од собраните не ни забележаа што се случи и приемот продолжи како сè да е нормално. Младиот човек подоцна рече дека сака да ја заплаши кралицата и да ја натера да ги види проблемите кои го мачат Нов Зеланд.

Обид за киднапирање на принцезата Ана

Во март 1974 година се врати единствената ќерка на кралицата Елизабета, 70-годишната принцеза Ана од добротворна акција во Бакингемската палата. Таа била придружувана од нејзиниот сопруг Марк Филип кога вооружен човек ги нападнал на паркингот од трговскиот центар. Ана била во автомобилот кога киднаперот Иан Бол се заканил дека ќе ја изнесе, со намера да ја киднапира и да побара откуп од два милиони фунти. Принцезата Ана храбро одговори од автомобилот: „Нема проклета шанса“. Човекот од обезбедувањето на принцезата, Џим Битон, се присетил на моментот кога ја бранел принцезата.

„Извадив пиштол и се обидов да пукам во напаѓачот, но куршумот се заглави. Успеав да влезам во автомобилот на принцезата, а напаѓачот беше внатре со пиштол вперен кон принцезата. Ја кренав раката пред пиштолот и тој пукаше. Куршумот помина низ мојата дланка и низ прозорецот, но не ја повреди принцезата “, додаде тој тогаш. Покрај него, напаѓачот успеал да го повреди возачот на кралицата, а тој бил соборен само со помош на случајните минувачи кои дошле на помош.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...