Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

СЕ ПРОДАВА УНИКАТНИОТ ЗЛАТЕН EBEL ЧАСОВНИК НА ЕЛВИС ПРИСЛИ…

Крунскиот скапоцен камен на колекцијата на часовници Елвис Присли штотуку пристигна на пазарот.

Дизајниран од швајцарскиот производител на луксузни часовници Ebel, часовникот со жолто злато од 14 карати уникатно сјае како самиот крал и се издвојува меѓу неговите други, потрадиционални часовници. Уникатниот часовник има атрактивна назабена лента, бројчаник опкружен со 26 тркалезни бели дијаманти и испреплетен синџир од едната страна. Во меѓувреме, на бројчаникот, сините ознаки даваат мал контраст.

Легендата вели дека починатиот крал на рокенролот, Елвис Присли, му подарил часовник на својот близок пријател и резервен пејач Џон Даниел Самнер. Тој дури и врежал порака на часовникот „Од Елвис Џ. Д. Самнер, 1974 година “. Познато е дека Присли на своето семејство, пријателите и колегите им подарил разни вредни подароци во знак на благодарност, но ова е можеби најекстравагантниот предмет што некогаш го дал.

Антикварот М.С. Рау од Њу Орлеанс наишол на часовникот во доцните 2000-ти, откако само двапати го сменил сопственикот.

„Во 1980-тите, Самнер го продаде целиот свој накит на поранешниот сопственик на квартетот Stamps, Мајк Мун, страстен обожавател и колекционер на сите работи поврзани со Елвис“, вели сопственикот на антикварницата. „По смртта на Елвис во 1977 година, Самнер го охрабри Мун да го отвори првиот музеј на Елвис во Тенеси, што го направи во 1979 година. Овој часовник остана во колекцијата на музејот до 2018 година, а потоа е продаден на приватен колекционер.

Часовникот со дијамантски навртки е во одлична состојба и после сите овие години. Нему, секако, му беше врачена потврда за автентичност и фотографија од пејачот кој гордо го носеше часовникот.

Во однос на цената, уникатниот златен часовник Ebel на Елвис Присли вреди 495.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement