Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

СЕ ПРОДАВА УНИКАТНИОТ ЗЛАТЕН EBEL ЧАСОВНИК НА ЕЛВИС ПРИСЛИ…

Крунскиот скапоцен камен на колекцијата на часовници Елвис Присли штотуку пристигна на пазарот.

Дизајниран од швајцарскиот производител на луксузни часовници Ebel, часовникот со жолто злато од 14 карати уникатно сјае како самиот крал и се издвојува меѓу неговите други, потрадиционални часовници. Уникатниот часовник има атрактивна назабена лента, бројчаник опкружен со 26 тркалезни бели дијаманти и испреплетен синџир од едната страна. Во меѓувреме, на бројчаникот, сините ознаки даваат мал контраст.

Легендата вели дека починатиот крал на рокенролот, Елвис Присли, му подарил часовник на својот близок пријател и резервен пејач Џон Даниел Самнер. Тој дури и врежал порака на часовникот „Од Елвис Џ. Д. Самнер, 1974 година “. Познато е дека Присли на своето семејство, пријателите и колегите им подарил разни вредни подароци во знак на благодарност, но ова е можеби најекстравагантниот предмет што некогаш го дал.

Антикварот М.С. Рау од Њу Орлеанс наишол на часовникот во доцните 2000-ти, откако само двапати го сменил сопственикот.

„Во 1980-тите, Самнер го продаде целиот свој накит на поранешниот сопственик на квартетот Stamps, Мајк Мун, страстен обожавател и колекционер на сите работи поврзани со Елвис“, вели сопственикот на антикварницата. „По смртта на Елвис во 1977 година, Самнер го охрабри Мун да го отвори првиот музеј на Елвис во Тенеси, што го направи во 1979 година. Овој часовник остана во колекцијата на музејот до 2018 година, а потоа е продаден на приватен колекционер.

Часовникот со дијамантски навртки е во одлична состојба и после сите овие години. Нему, секако, му беше врачена потврда за автентичност и фотографија од пејачот кој гордо го носеше часовникот.

Во однос на цената, уникатниот златен часовник Ebel на Елвис Присли вреди 495.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement