Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Робот започнува да работи во продавницата: Ќе им помогне на клиентите и ќе ги детектира оние кои не носат заштитна маска!

Фудбалската фаншоп продавница во јапонскиот град Осака меѓу своите вработени вклучи и робот што може да открие дали клиентите носат заштитна маска. Ова се мерки на претпазливост додека Јапонија се подготвува за можен трет бран на епидемија на коронавирус.

Роботот користи вградена камера и ласерски зрак за да ја измери социјалната оддалеченост на клиентите кои претставува еден вид одговорност и услуга. Роботот може да се движи низ продавницата и да им обезбедува услуги на клиентите, како што е наоѓање на посакуваниот производ, соопшти Меѓународниот институт за напредни истражувања за телекомуникации, кој го разви роботот.

Кога продавач на робот ќе открие „несоодветно однесување“, како што е неносење маска или недостаток на социјална дистанца, роботот ќе му пријде на купувачот и ќе го предупреди.

Наоѓањето на робот продавач е исто така важно поради недостаток на работна сила како резултат на ниската стапка на наталитет и возраста на јапонската популација.

Институтот наведува дека ова е најнапреден обид за технолошко достигнување во светот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement