Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Роботот Optimus на Tesla може да оди и да извршува едноставни задачи. Маск: „Побарувачката ќе биде 20 милијарди парчиња“…

Претстојниот хуманоиден робот на Tesla, познат како Optimus, продолжува да се развива од страна на производителот на автомобили, а неодамнешното видео објавено од брендот го покажува напредокот што го постигна откако роботот последен пат беше прикажан на Денот на вештачката интелигенција на Tesla минатиот октомври.

Овој клип покажува дека Tesla постигна значителен напредок со Optimus во изминатите 8 месеци, иако способностите на роботот се уште се далеку зад оние на другите роботи развиени од Boston Dynamics. Тој е прикажан како полека оди околу објектот на Tesla, а во една фаза Tesla покажува човечки демонстрации.

Ова го демонстрира инженер на Tesla кој зема предмети од една кутија и ги става во друга.Optimus е во состојба да ја имитира задачата со неговите „човечки“ раце. Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, е исклучително уверен во иднината на Optimus.Тој претходно изјави дека најголемиот дел од долгорочната вредност на Tesla ќе дојде од роботите и очекува да продаде значително повеќе роботи отколку автомобили.

Всушност, Маск дури тврдеше дека побарувачката за робот може да биде од 10 до 20 милијарди единици, повеќе од бројот на луѓе на планетата.

Говорејќи на Денот на вештачката интелигенција на Tesla минатата година, Маск додаде дека роботот има потенцијал да биде трансформативен за цивилизацијата. Навистина, тој тврдеше дека тоа може да доведе до „иднина на изобилство, иднина каде што нема сиромаштија, каде што можете да имате што сакате во однос на производите и услугите“.

Се смета дека Tesla цели на цена од околу 20.000 долари за ,но може да ја намали таа цена како што се зголемува производството. Датумот на лансирање сè уште не е објавен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement